Zamknij

Szykują się duże zmiany w prawie. Praca zdalna na stałe w przepisach

31.07.2020 12:10
Praca zdalna na stałe w kodeksie pracy? Rząd szykuje duże zmiany
fot. VIPHOTO/East News

Praca zdalna będzie na stałe wpisana do kodeksu pracy. To główne założenie zmian w prawie pracy, które zapowiedziała szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg.

Koronakryzys sprawił, że spora część polskich pracowników zamieniła biura na domowe biurka. Po kilku miesiącach rynek pracy przekonał się o skuteczności pracy zdalnej, a rząd już deklaruje zmiany w prawie pracy.  

- Pracujemy nad stosownymi zapisami, aby już na stałe wprowadzić pracę zdalną do kodeksu pracy - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Praca zdalna na stałe w kodeksie pracy. Będą zmiany

Minister Marlena Maląg w radiowej Trójce była pytana o ewentualne zmiany w kodeksie pracy dotyczące pracy zdalnej. Szefowa resortu zaznaczała, że w czasie epidemii koronawirusa skorzystało z niej wielu pracowników i pracodawców.

Zobacz także

Dodała, że propozycja pracy zdalnej pozwoliła na realizowanie zadań zarówno w administracji, jak i w każdym obszarze, gdzie praca zdalna była możliwa do wprowadzenia.

Kiedy obserwowaliśmy, jaki procent pracowników, jaki procent pracodawców skorzystało z tego narzędzia, okazało się, że to ponad połowa, a w niektórych instytucjach nawet i więcej - skorzystało z pracy zdalnej

- powiedziała Marlena Maląg

Minister zapowiedziała, że na wniosek pracowników, pracodawców i strony społecznej rząd rozpocznie prace nad nowelizacją prawa pracy pod kątem unormowania warunków pracy zdalnej. Dodała, że konkretne zmiany w kodeksie pracy resort zaproponuje po wakacjach.

Pracujemy nad stosownymi zapisami, aby już na stałe wprowadzić pracę zdalną do kodeksu pracy. Oczywiście będziemy konsultować wszystkie zapisy zarówno ze stroną społeczną, stroną pracodawców poprzez Radę Dialogu Społecznego

- zapewniła

O planach resortu pracy poinformował także dziennik „Rzeczpospolita”. Eksperci w rozmowie z gazetą nie ukrywają, że uregulowanie prawne zasad pracy zdalnej nie będzie łatwym zadaniem.

Wiesław Łyszczek, główny inspektor pracy komentuje, że przed ustawodawcą niełatwa do rozstrzygnięcia kwestia odpowiedzialności pracodawcy za bezpieczeństwo i higienę pracy zdalnej.

Krótko mówiąc, czy jeśli taki pracownik w godzinach pracy obleje się wrzątkiem w kuchni, to czy należy to traktować jako wypadek przy pracy, z wszelkimi tego konsekwencjami, czy też nie. Uważam, że należałoby posiłkować się rozwiązaniami prawnymi dotyczącymi telepracy

– dodaje Wiesław Łyszczek dla dziennika

RadioZET.pl/PAP/”Rzeczpospolita”