Zamknij

Praca zdalna gdzie tylko to możliwe. Apel premiera

30.10.2020 16:18
kobieta w maseczce na pracy zdalnej
fot. Shutterstock

Nakaz pracy zdalnej dla zatrudnionych w administracji państwowej oraz gorąca prośba dla przedsiębiorstw, żeby kierowały pracowników do domów w każdym przypadku, gdy jest to możliwe. Tak wyglądają nowe obostrzenia zaprezentowane przez premiera na konferencji 30 października 2020.

Lockdown na całego nie doszedł do skutku - nowe obostrzenia anonsowane podczas konferencji premiera 30 października 2020 okazały się być łagodniejsze, niż wskazywały przecieki. Spodziewane restrykcje dla pracowników biurowych okazał się być wskazówką, a nie nakazem – przynajmniej w przypadku zatrudnionych w przedsiębiorstwach prywatnych.

Mateusz Morawiecki zaapelował do przedsiębiorstw, żeby wszystkie stanowiska pracy, które nie wiążą się z koniecznością osobistego stawienia się zatrudnionego w miejscu pracy, zostały przekształcone w stanowiska zdalne.

Apel o lockdown dla pracowników. Praca zdalna gdzie to tylko możliwe

Przecieki dotyczące szykowanych przez rząd obostrzeń okazały się być prawdziwe: z nieoficjalnych informacji można było się dowiedzieć, że rząd będzie stawiał na pracę zdalną.

Zobacz także

To idealne rozwiązanie dla deklarującego podążanie drogą środka rządu: z jednej strony zmniejsza to mobilność ludności, którzy nie muszą przemieszczać się do pracy i w związku z tym znacznie ogranicza kontakty społeczne, z drugiej zaś nie zamrażają funkcjonowania przedsiębiorstw i nie pogarszają ich kondycji.

Zobacz także

Premier Mateusz Morawiecki nakazał pracę zdalną osobom zatrudnionym w administracji państwowej. Od poniedziałku 2 listopada 2020 z domu wykonywać mają obowiązki urzędnicy. Szef Rady Ministrów nie mógł jednak wydać takiego zalecenia przedsiębiorstwom prywatnym, stąd apel o wykazanie się odpowiedzialnością.

Prośba dotyczy zatrudnionych, którzy nie biorą udziału w produkcji lub w usługach wymagających obecności na miejscu. Tak jak więc zapowiadano, pracownicy biurowi i umysłowi od poniedziałku proszeni są o świadczenie pracy z domów.

Nie sprawdziły się za to, przynajmniej na razie, przecieki dotyczące zamykania dużych miast w lokalnych lockdownach. Niewykluczone, że takie strefy czarne zostaną ogłoszone na konferencji 6 listopada 2020, po analizie rozwoju pandemii przez kolejny tydzień.

RadioZET.pl