Zamknij

Praca zdalna: będą kontrole pracodawców w domach

24.09.2020 12:12
mężczyzna pracujący w domu
fot. Shutterstock

Praca zdalna będzie możliwa po zgodzeniu się na kontrole pracodawcy. Nowelizacja kodeksu pracy przewiduje prawo do kontrolowania warunków, w jakich pracują zatrudnieni.

Praca zdalna została błyskawicznie wdrożona przez przedsiębiorstwa z powodu epidemii COVID-19. Rzeczywistość gonić będzie teraz prawo: trwają prace nad nowelizacją kodeksu pracy, w którym znajdą się zapisy regulujące ten sposób wykonywania obowiązków służbowych.

Projekt został przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jednym z zapisów jest przepis o konieczności posiadania przez pracującego „odpowiednich warunków lokalowych”. Określenie to nie zostało jednak jeszcze dokładnie sprecyzowane.

Praca zdalna z kontrolami pracodawcy i PIP

Pracujący z domu już teraz muszą liczyć się z odwiedzinami Państwowej Inspekcji Pracy. PIP sprawdza, najczęściej na wniosek zainteresowanych, w jakich warunkach odbywa się wykonywanie obowiązków służbowych. W przypadku zadań biurowych wymagane jest używanie odpowiedniego biurka oraz krzesła.

Zobacz także

W tradycyjnym modelu pracy zapewnienie odpowiedniego wyposażenia leży po stronie pracodawcy. Jak to zagadnienie zostanie rozwiązane w przypadku pracy zdalnej, jeszcze nie wiadomo: takie właśnie kwestie, tak jak i rekompensaty za zużycie energii elektrycznej, mają być rozstrzygnięte w nowelizacji kodeksu.

Zobacz także

Do wstępnych zapisów ustawy dotarł „Fakt”. Resort rodziny chce, żeby praca zdalna była możliwa na wniosek pracownika. Pracodawca dostanie możliwość kontrolowania, w jakich warunkach odbywać się będzie wykonywanie obowiązków służbowych w domu, jako że na nim ciążyć będzie odpowiedzialność za zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa i higieny.

Kontrola będzie musiała być zapowiedziana i może odbyć się tylko za zgodą pracownika, w godzinach pracy i w tylko miejscu przez niego wskazanym. Ma to zapobiegać zakłócaniu miru domowego.

Zagłosuj

Która sposób świadczenia pracy będzie bardziej popularny?

Liczba głosów:

Projekt nowelizacji nie został jeszcze udostępniony przez resort, jako że cały czas trwają nad nim prace. Nie znana jest więc także przybliżona data wejścia nowych przepisów w życie.

RadioZET.pl/Fakt