Zamknij

Polacy za granicą. Dokąd wyjeżdżają i ile mogą zarobić?

27.09.2019 12:33
Czy praca za granicą się opłaca?
fot. Shutterstock/Jaromir Chalabala (ilustracyjne)

Polacy pracujący w innych europejskich krajach zarobili łącznie 154,5 miliarda złotych w całym 2018 roku. W którym kraju polscy pracownicy są najlepiej opłacani i ile można zarobić?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Nasi rodacy poza granicami kraju przez ostatnie 15 lat zarobili łącznie ponad 1 bilion 401 miliardów złotych – wynika z raportu  „Zarobki Polaków za granicą w 2018 roku” przeprowadzonego przez firmę Euro-Tax.pl.

W 2018 roku Polacy pracujący w najpopularniejszych pod względem emigracji zarobkowej krajach zarobili razem ponad 69 miliardów złotych. Chodzi o Austrię, Belgię, Holandię, Irlandię, Niemcy i Wielką Brytanię.

Zobacz także

Gdzie można najwięcej zarobić?

Numerem jeden pod względem zarobków pozostaje Wielka Brytania. Tu w 2018 roku Polacy zarobili łącznie ponad 34 miliardy złotych. Na topie są też Niemcy – tu nasi rodacy zarobili w ubiegłym roku ponad 26 miliardów złotych. 

W Irlandii Polacy zarobili ponad 2,6 miliarda złotych, co plasuje ją na trzeciej pozycji tuż przed Holandią. Austria i Belgia to kraje, w których łączne zarobki Polaków wynosiły około 2,4 miliarda złotych.

Zobacz także

 Emigracja coraz bardziej się opłaca

Autorzy raportu wskazują, że średnie pensje Polaków za granicą idą w górę. Jeszcze w 2004 roku, w chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej, Polak za granicą zarabiał średnio 4964 złote. W 2018 średnia płaca przekroczyła 8 615 złotych.

 

Zarobki Polaków za granicą
fot. Raport Euro-Tax.pl

 

Jest to kwota prawie dwukrotnie wyższa niż jeszcze 15 lat temu. Jak wskazano w raporcie, wzrost wynagrodzeń spowodowany był między innymi różnicami w kursach walut, zmianą wartości pieniądza i wzrostem płacy minimalnej. Za hojniejszym wynagradzaniem pracowników stoi również fakt nieustannego podnoszenia kwalifikacji i lepszej wydajności pracy.  

Zobacz także

Dokąd emigrują Polacy?

Autorzy opracowania wskazują, że najpopularniejszymi kierunkami polskiej emigracji są kolejno: Wielka Brytania i Niemcy. Na Wyspach w 2018 roku pracowało 793 tysiące Polaków, a w Niemczech – 703 tysiące. 120 tysięcy rodaków wybrało Holandię, a 112 tysięcy – Irlandię.

Zobacz także

 RadioZET.pl