Zamknij

Co czwarty Polak rozważa pracę za granicą

09.10.2019 14:26
Co czwarty Polak rozważa emigrację
fot. Shutterstock/Pra Chid (ilustracyjne)

W firmach rośnie rotacja, a zadowolenie Polaków z wykonywanej pracy spada. Aż 24 procent polskich pracowników rozważa emigrację ekonomiczną.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Prawie jedna czwarta pracowników rozważa wyjazd do pracy za granicę w ciągu najbliższego roku – wynika z badania firmy Randstad, która pytała o plany zawodowe Polaków.

W największym stopniu zainteresowani wyjazdem do pracy za granicę są osoby do 29 roku życia z wykształceniem podstawowym. Jak deklarują, chcieliby sprawdzić się w budownictwie, finansach, hotelarstwie i gastronomii.

Zobacz także

Jako główny powód emigracji ankietowani wskazują wyższe zarobki i lepsze warunki pracy.  

4 procent z nich myśli o wyjeździe na stałe, 10 procent – na czas określony.

Dokąd wyjeżdżają Polacy? 27 procent ankietowanych za cel wskazuje Niemcy, 21 – Wielką Brytanię i 12 – Holandię. Nasi rodacy szukają także pracy w Norwegii i w USA. Ten ostatni kierunek może stać się szczególnie atrakcyjny po zapowiedzi zniesienia wiz do Stanów Zjednoczonych.

Zobacz także

Głównym powodem, dla którego Polacy nie decydują się na emigrację jest chęć pozostania z rodziną. Na ten czynnik wskazuje 51 procent badanych. Dla 29 procent przeszkodę stanowi nieznajomość języka.

W raporcie wskazano, że polski rynek pracy pozostawia wiele do życzenia. 22 procent Polaków w ciągu ostatniego półrocza zmieniło pracę. Najczęściej pracę zmieniają inżynierowie, kasjerzy i sprzedawcy oraz zatrudnieni w branży hotelarskiej Najmniejsze zmiany występują na stanowiskach specjalistycznych.

Spełnienie zawodowe staje się kluczowym czynnikiem wpływającym na decyzję o zmianie miejsca zatrudnienia, dlatego pracodawcy powinni zwracać na nie coraz większą uwagę. Jeśli zaś chodzi o kwestie wynagrodzenia, to należy pamiętać, że składa się na nie, nie tylko pensja, ale także premie, narzędzia motywacyjne i benefity. Przemodelowanie systemu, tak aby był bardziej przejrzysty oraz dostosowany do realiów panujących na rynku, może zmienić perspektywę zatrudnionych

mówi Monika Hryniszyn, Dyrektor Personalna i Członek Zarządu Randstad Polska.

Tylko 14 procent respondentów deklarowało, że pracuje w jednej firmie dłużej niż 15 lat.  

 

RadioZET.pl/Randstad.pl