Zamknij

Praca z domu dodatkowo płatna. Ministerstwo szykuje przepisy

14.09.2020 17:18
mężczyzna pracujący w domu przy komputerze
fot. Shutterstock

Praca zdalna z rekompensatami dla pracowników za zużywanie energii elektrycznej i ogrzewanie. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej intensywnie pracuje nad projektem przepisów, które uregulują kwestie pracy z domu oraz kosztów, jakie w związku z nią ponoszą pracownicy.

Praca w domu do czasu wybuchu pandemii COVID-19 traktowana była przez pracodawców z dużą nieufnością. Powszechny był pogląd, że pracownik musi być kontrolowany, żeby pracować wydajnie i odpowiedzialnie, a brak oddechu przełożonego na szyi oznaczać będzie całkowite rozprężenie.

Gdy z przymusu duża część zatrudnionych zaczęła wypełniać obowiązki służbowe z domów, pracodawcy przekonali się, że takie rozwiązanie ma wiele plusów i może doprowadzić do zauważalnego ścięcia kosztów na przykład na wynajem powierzchni biurowej. Część z ciężarów ponoszonych na utrzymanie stanowiska pracy przejęli jednak pracownicy: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce, żeby w związku z tym otrzymywali dodatkowe wynagrodzenie.

Praca zdalna z rekompensatą od pracodawcy. Na koszty energii i ogrzewania

Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w czasie epidemii zdalnie pracowało ponad milion Polaków. Kodeks pracy nie przewiduje jednak takiej formy świadczenia pracy, co naprawiono tymczasowo w jednej z tarcz antykryzysowych.

Resort chce teraz zastąpić prowizorkę stałym, przemyślanym rozwiązaniem. Kilka pomysłów było już o krok od wprowadzenia – na przykład dodatkowe 100 zł dla osób pracujących zdalnie na opłaty związane z zużyciem energii itp. – ostatecznie zostały wykreślone z projektów kolejnych tarcz.

Zobacz także

Ministerstwo stara się znaleźć rozwiązania, które będą zabezpieczać zarówno interesy pracowników, jak i pracodawców. Problemów do rozwiązania jest całkiem sporo: w tym zdefiniowanie, czym jest praca zdalna. Nie zdecydowano też, czy opcja pracy z domu ma być dostępna permanentnie, czy też tylko jako rozwiązanie ograniczone czasowo.

W tworzonych przepisach znajdą się regulacje dotyczące między innymi sposobu zawierania pracy zdalnej. Ministerstwo chce, żeby odbywało się to za obopólną zgodą i nie mogło być jednostronną decyzję zatrudniającego.

Zobacz także

Nowelizacja kodeksu pracy ma ponadto przynieść rozwiązania dotyczące ewentualnych wypadków przy pracy oraz odpowiedzialności za stworzenie bezpiecznego stanowiska.

Pracodawcy apelują, żeby rozstrzyganiem czy do wypadku doszło w pracy zajmował się ZUS i proponują, żeby odsunąć od tego procesu przedsiębiorstwa, jako ze postępowanie mogłoby „naruszać mir domowy”. Część z przedsiębiorstw dostarczyło już zatrudnionym odpowiednie wyposażenie w postaci krzeseł, biurek i monitorów lub zdecydowała się przekazać pracowników środki na ich zakup.

Zagłosuj

Czy praca zdalna powinna zostać wpisana na stałe do kodeksu pracy?

Liczba głosów:

Ważną kwestią są też rekompensaty za wykorzystywany podczas pracy w domu sprzęt oraz zużyty w tym czasie prąd. Ministerstwo chciało, żeby pracujący zdalnie otrzymywali dodatkowe 100 zł wynagrodzenie, pomysł jednak upadł. Obecnie mówi się o tym, że kwota ta powinna być ustalana pomiędzy pracodawcą i pracownikami.

RadioZET.pl/Money.pl