Zamknij

Praca powyżej 8 godzin dziennie? Polacy wyjątkowo zapracowanym narodem

26.11.2021 15:58
Polacy najbardziej zarobionym narodem
fot. Grand Warszawski/Shutterstock (ilustracyjne)

Co piąty Polak obowiązki służbowe wypełnia dłużej niż 8 godzin dziennie. Jak zaznacza MondayNews.pl, jesteśmy jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie.

Praca przez 5 dni w tygodniu po 8 godzin dziennie to tylko teoria. W praktyce ponad 20 proc. pracujących Polaków na obowiązki służbowe poświęca więcej niż 8 godzin.

Niejednokrotnie wykazywano już, że obniżenie wymiaru czasu pracy, chociażby o godzinę nie zmniejszy efektywności pracy. Czy nadszedł już czas, by testować krótszy dzień pracy w trosce o zdrowie i komfort pracownika? – zastanawiają się eksperci.

Zarobiony jak Polak. Nadgodziny to już norma

Serwis MondayNews.pl powołał się na przeprowadzone przez UCE RESEARCH i SYNO Poland dla platformy ePsycholodzy.pl. badanie aktywności zawodowej Polaków. Wniosek? Jesteśmy wyjątkowo zapracowanym narodem.

Ponad połowa ankietowanych pracuje 5 dni w tygodniu, na pełny etat. Blisko 10 proc. Polaków jest aktywnych zawodowo więcej niż 5 dni w tygodniu. Jak wynika z badań, nadgodziny są zwykle bolączką lub wyborem osób z wyższym wykształceniem. Czy zasada work-life balance w praktyce przestaje istnieć?

Jak pracują Polacy
fot.

MondayNews.pl

– Krótkotrwały okres wzmożonej aktywności zawodowej nie jest jeszcze niepokojącym zjawiskiem. Może wynikać z przejściowej sytuacji, związanej np. z potrzebą zebrania dodatkowych środków na określony cel. Jeśli jednak człowiek stale pracuje przez 7 dni w tygodniu, to przestaje oddzielać czas zawodowy od prywatnego, potrzebnego na odpoczynek, dbanie o zdrowie czy tworzenie relacji. W wielu przypadkach może to być oznaką pracoholizmu – mówi Michał Murgrabia z platformy ePsycholodzy.pl.

Łukasz Grzeszczyk z Hays Poland w komentarzu dla MondayNews.pl zaznaczył, że w ostatnim czasie firmy częściej testują taki model pracy, który daje pracownikowi większą swobodę, by mieć czas na pracę i życie prywatne. Przykład? 6-godzinny dzień pracy lub 4-dniowy tydzień pracy.

- Pracodawcy jako powód takich decyzji wskazują chęć podwyższenia wydajności, ale też zadbania o dobrostan pracowników. Jednak na polskim rynku takich przypadków jest jeszcze niewiele. Natomiast sam fakt testowania takich rozwiązań pozwala stwierdzić, że tradycyjnie rozumiany etat wkrótce może przestać być postrzegany jako warunek niezbędny do sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstw – uważa Łukasz Grzeszczyk.

Polacy są zapracowanym narodem na tle Europy. Pracują najciężej na równi z Grekami, Rosjanami i Czechami. Praca, która nie daje satysfakcji i zadowolenia, a wywołuje znużenie, staje się coraz większym ciężarem dla pracownika.  Potwierdzeniem wagi wypalenia zawodowego jest wpisanie zjawiska na oficjalną listę chorób. Klasyfikacja zostanie uzupełniona 1 stycznia 2022 roku.

RadioZET.pl/MondayNews.pl