Zamknij

Polacy przyznają się do pracy na czarno. Ten rynek wart jest miliardy

25.02.2020 14:43
Praca na czarno. Ilu Polaków deklaruje pracę bez umowy?
fot. Shutterstock/Pressmaster (ilustracyjne)

Co szósty dorosły Polak przyznaje, że pracował już kiedyś na czarno – wynika z ankiety przeprowadzonej dla serwisu ciekaweliczby.pl. Tymczasem szara strefa warta jest już setki miliardów złotych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Szara strefa w Polsce warta jest już miliardy złotych. Terminem tym określamy działalność nierejestrowaną, która powoduje lukę podatkową w budżecie. Ta luka to różnicę pomiędzy wartością wpływów podatkowych, które teoretycznie powinny zostać uzyskane przez państwo, a rzeczywistymi wpływami.

Firma doradcza EY oszacowała, że szara strefa w 2018 roku osiągnęła wartość 10,8 proc. PKB, czyli 229 miliardów złotych.

Zobacz także

Wówczas wspólny budżet stracił ponad 26 miliardów złotych z VAT i nawet 22 miliardy złotych z podatków dochodowych.

Kto tworzy szarą strefę? W dużej mierze to przedsiębiorcy, którzy chcą uniknąć zapłaty podatku. Wspierają ich pracownicy, którzy godzą się pracować bez umowy za wyższą stawkę.

Zobacz także

Z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna wynika, że wielu Polaków miało już styczność z nielegalną pracą. Co szósty dorosły Polak, czyli 16 procent ankietowanych, przyznaje się do pracy na czarno.

Co więcej, 58 procent pytanych nie potępia takiej formy zarobkowania.

Zobacz także

Autorzy projektu zapytali też Polaków pracujących na czarno o preferencje polityczne. 18 procent pracujących nielegalnie ankietowanych głosuje na Prawo i Sprawiedliwość, 10 procent na Koalicję Obywatelską, a na Lewicę – 11 procent.

Kto najczęściej decyduje się na pracę bez umowy? Co trzeci badany (32 procent) deklarujący taki sposób zarabiania ma nie więcej niż 24 lata. Do pracy na czarno przyznaje się 22 procent osób w wieku 25-34 lata oraz 20 procent osób w wieku 35-44 lat.

Zobacz także

Niemal do druga osoba zna kogoś, kto przez ostatni rok pracował na czarno. Co składnia Polaków do podejmowania takiej pracy? Dla 28 procent pytanych motywacją jest wyższa pensja. 24 procent twierdzi, że tak proponuje pracodawca, zaś 8 procent nie chce stracić zasiłków. Według 19 procent badanych Polacy uciekają się do pracy na czarno, by nie płacić podatków i składek ZUS.

W Polsce mieliśmy długą tradycję kombinowania wywodzącą się jeszcze z PRL-u. Niepokojący jest  jednak fakt, że teraz mamy inne czasy, a tak dużo młodych Polaków przyznaje się do pracy na czarno i jeszcze nie widzi w tym nic złego. To utrudnia budowanie odpowiedzialnego społeczeństwa 

– mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl

RadioZET.pl/ciekaweliczby.pl/EY