Zamknij

Praca tylko do 65. roku życia? RPO: to dyskryminacja

12.01.2021 10:43
Komornicy są dyskryminowani
fot. NemanjaMiscevic/shutterstock (ilustarcyjne)

Komornicy sądowi z mocy prawa mogą pracować w zawodzie tylko do 65. roku życia. Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że to dyskryminacja.

Praca komorników sądowych nie powinna być ograniczana wiekiem – uważa Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Zgodnie z art. 19 ustawy o komornikach sądowych, osoby po 65-tce nie mogą już wykonywać tego zawodu, przez co są gorzej traktowani niż notariusze, czy sędziowie, dla których wiek nie gra roli.

Wiek nie może decydować o odwołaniu z urzędu

RPO chce zmiany prawa po orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego, który zajął się sprawą 65-letniego komornika odwołanego, zgodnie z prawem, ze swojego stanowiska.

Sąd uznał, że obowiązujące dziś przepisy to nic innego, jak przejaw dyskryminacji bezpośredniej, czego zabraniają m.in. dyrektywy unijne.

Zdaniem NSA, który powołuje się na orzecznictwo TSUE, samo osiągnięcie wieku emerytalnego przez komornika nie może uzasadniać jego odwołania. - Ani szybkość ani sprawność postępowania nie jest warunkowana wiekiem, lecz charakterem i celem czynności egzekucyjnych. Żadna z czynności egzekucyjnych nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej, która wyróżniałaby komorników na tle innych zawodów prawniczych – zauważa RPO.

Rzecznik apeluje do ministra sprawiedliwości o zmianę krzywdzących przepisów. Jak czytamy „konieczne jest uchylenie przepisu ustawy pozbawiającego komorników powyżej 65. roku życia możliwości dalszego wykonywania zawodu wyłącznie z powodu osiągnięcia określonego wieku” - napisał Adam Bodnar do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

RPO zauważa także, że komornicy nie są traktowani tak jak sędziowie czy prokuratorzy, którzy mają furtkę, by pracować w zawodzie także po osiągnięciu wieku 65 lat.

- Wobec wyroku NSA brak jest podstaw do dalszego utrzymywania wobec komorników sądowych ustawowego limitu wieku wykonywania zawodu – zaznacza RPO.

Wszystko w rękach resortu sprawiedliwości, który może wyjść z inicjatywą legislacyjną i dostosować polskie prawo do wymogów unijnych.

RadioZET.pl/PAP