Zamknij

Ile można zarobić przed Świętami?

23.11.2020 10:27
Praca dodatkowa przed Świętami. Ile można zarobić?
fot. Adam STASKIEWICZ/East News (ilustracyjne)

Gdzie najlepiej zatrudnić się przed Świętami? Mikołaje w galeriach handlowych nie będą potrzebni, ale kurierzy i magazynierzy są pilnie poszukiwani przed Bożym Narodzeniem - podaje "Rzeczpospolita".

Nowe obostrzenia podczas pandemii koronawirusa wymusiły zmiany w sezonie przedświątecznym. Pomimo że od 28 listopada galerie handlowe znów będą otwarte, to specjaliści z branży przewidują spadek liczby klientów w sklepach stacjonarnych. Dotyczy to także mniejszego zainteresowanie sezonowymi pracami, jak odgrywanie roli Świętego Mikołaja czy hostessy w galeriach.

- Trudno wyobrazić sobie Świętego Mikołaja w maseczce – komentował Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service, w rozmowie z "Rz". W jego opinii zapotrzebowanie na pracowników sezonowych w okresie świątecznym może spaść w tym roku nawet o 50 proc. Dotyczy to także braku imprez zorganizowanych przed Bożym Narodzeniem, jak wigilie firmowe czy spotkania opłatkowe.

Praca sezonowa przed Świętami. Ile można zarobić?

Ponadto według danych portalu Olx.pl, o 30 proc. mniej ogłoszeń firmy kierują w tym roku do wykładaczy towaru i pracowników inwentaryzacji w sklepach - wskazała "Rz". Są jednak branże, gdzie można łatwo znaleźć sezonową pracę przed Świętami.

Zobacz także

- Na kurierów i kierowców czeka ponad 20 tysięcy ofert. W porównaniu z ubiegłym rokiem mamy około 5 procent więcej ogłoszeń w tej kategorii (...) Dwukrotnie bardziej, bo o 11 procent – do 10 tysięcy – wzrosła tam w skali roku liczba ofert zatrudnienia dla magazynierów - informowała Paulina Rezmer, rzecznik portalu Olx.pl, w rozmowie z gazetą.

Centra logistyczne Amazona szukają aż 10 tysięcy dodatkowych pracowników. To o tysiąc więcej niż przed rokiem. W rozmowie z dziennikiem rzeczniczka firmy Magdalena Rangosz-Kalinowska podała, że przed Świętami w Amazonie można zarobić 24 zł brutto na godzinę. Poza tym co najmniej 1200 dodatkowych kierowców, pracowników sortowni i kurierów zatrudni też przed świętami Poczta Polska.

Zobacz także

– Widzimy ogromny wzrost zapotrzebowania na pracowników tymczasowych w produkcji, dostawie i sprzedaży produktów spożywczych. W okresie przedświątecznym wrosła również produkcja kosmetyków, słodyczy, alkoholi – ten trend się utrzymuje, a pracę mogą znaleźć operatorzy maszyn, operatorzy wózków widłowych czy komisjonerzy – wskazywała Iwona Szmitkowska, wiceprezes Work Service, cytowana przez "Rz". 

Ile można zarobić na pracy dorywczej przed Bożym Narodzeniem? Według gazety stawki godzinowe zależą od sektora, regionu kraju czy doświadczenia pracownika a zaczynają się od 17-18 zł brutto za godzinę.

Zobacz także

"Na ok. 17–25 zł brutto mogą teraz liczyć pracownicy sortowni i pracownicy magazynowi bez uprawnień. Więcej, bo 22–25 zł brutto zarobi na godzinę operator wózka widłowego z uprawnieniami UDT. Najmniej (17–19 zł za godzinę) zarabia się przy kompletacji paczek. Sezonowy kasjer-sprzedawca w sklepie dostaje 17–24 zł, więc bardziej opłaca się zatrudnić jako pracownik obsługi klienta czy zamówień online, gdzie stawki wynoszą 19–25 zł brutto. Najwięcej, do 28 zł na godzinę, mogą zaś teraz zarobić kierowcy i kurierzy rozwożący paczki" - napisała "Rz".

RadioZET.pl/Rzeczpospolita