Zamknij

Seniorzy dorabiają do emerytury nawet w dobie pandemii

20.10.2020 14:17
Seniorzy dorabiają do emerytury
fot. Mikael Damkier/shutterstock (ilustracyjne)

- Koronawirus odcisnął wyraźne piętno na rynku pracy dla seniorów – informują eksperci z Personnel Service. W jakich branżach osoby po 60. roku życia mogą dziś znaleźć pracę i na jakie zarobki mogą liczyć?

Emerytury często nie są jedynym źródłem dochodów seniorów. Prawo nie zakazuje bowiem pracy na rencie czy emeryturze, a z racji niskich świadczeń, wiele osób decyduje się na dorabianie.

Pandemia osłabiła jednak popyt na pracę, stąd stawki są nieco wyższe. Agencja zatrudnienia Personnel Service podaje,  że seniorzy nadal mają możliwość dorobienia do emerytury.

Praca dla seniora a pandemia

Wysokość emerytur pozostawia wiele do życzenia. Wielu seniorów, nawet w obliczu podwyższonego ryzyka zakażenia, nadal chce pracować. Potwierdzają to dane Głównego Urzędu Statystycznego, które wskazują, że w drugim kwartale bieżącego roku na rynku było ponad 1,3 mln aktywnych zawodowo seniorów w wieku emerytalnym.

Zobacz także

Złota rączka, opiekunka do dzieci oraz pracownik gastronomii – to, według ekspertów z Personnel Service, najbardziej opłacalne zawody dla emerytów w dobie pandemii. Ile można zarobić?

Eksperci wskazują, że na najlepsze zarobki może liczyć tzw. złota rączka – do 20 do 35 złotych netto za godzinę. Opiekunka do dzieci zarobi od 18 do 25 złotych netto za godzinę pracy. Stawka dla pomocy w kuchni to od 12 do 17 złotych za godzinę.

Pozytywną wiadomością dla seniorów jest to, że w żadnym ze wskazanych na liście zawodów średnie zarobki od stycznia nie zmniejszyły się, a pracownik zajmujący się sprzątaniem jest w stanie zarobić nawet nieco więcej niż na początku roku. Może być to efekt zwiększonego ryzyka w tej branży w kontekście pandemii koronawirusa. Pandemia wpłynęła także na zmianę puli zawodów, które seniorzy chcą wykonywać

Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy

Eksperci wskazują, że z listy najczęściej wybieranych przez seniorów zawodów zniknęły stanowiska tj. kierowca, pracownik hotelu czy kolporter ulotek. W dobie pandemii seniorzy stawiają na pracę, która nie naraża ich na zwiększony kontakt z innymi. Personnel Service wylicza, że np. pracownik ochrony zarobić może prawie 15 złotych na godzinę, pracownik call-center – do 14 złotych.

Zobacz także

Limity dorabiania do emerytury

W świetle prawa do renty lub emerytury można dorabiać, ale należy pamiętać o progu dochodowym. Jego przekroczenie może spowodować, że ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia. O limitach muszą pamiętać tzw. wcześniejsi emeryci, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Zobacz także

Pozostali emeryci tj. seniorzy powyżej 60. i 65. roku życia mogą bez ograniczeń dorabiać do emerytury.

Zasada jest prosta: jeśli dochód przekroczy 70 procent średniej pensji, ale nie będzie wyższy niż 130 procent tej kwoty, to ZUS proporcjonalnie obniży świadczenie.

Urząd pomniejszy emeryturę, jeśli senior, który nie osiągnął wieku emerytalnego zarobi więcej niż 3517,20 zł. Tyle bowiem od 1 września wynosi limit dorabiania do emerytury, który stanowi 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce.

Zarobki przekraczające 3517,20 zł powodują więc proporcjonalne obniżenie świadczenia emerytalnego. Maksymalną kwotą dochodu gwarantującą wypłatę obniżonego świadczenia jest 6531,90 zł. Jeśli emeryt zarobi więcej, ZUS zawiesi wypłatę emerytury.

RadioZET.pl/Personnel Service