Zamknij

Duże pieniądze dla firm. Ustawa o pomocy publicznej wchodzi w życie

11.08.2020 08:24
Pożyczki z ARP, czyli nowe wsparcie dla firm w tarapatach finansowych
fot. Shutterstock/Nok Lek (ilustracyjne)

Tarcza antykryzysowe powoli wyczerpują się, ale rząd proponuje już kolejne wsparcie dla firm. Ustawa o udzielaniu pomocy publicznej dla firm wchodzi w życie 11 sierpnia.

Na mocy nowego prawa, przedsiębiorcy mogą ubiegać się o pomoc publiczną. Przeznaczony na ten cel budżet to 120 mln złotych rocznie przez 10 lat.

Wsparcie otrzymają te firmy, które udowodnią, że ich sytuacja pogorszyła się na skutek koronakryzysu. Resort rozwoju nazwał tę zmianę „Polityką Nowej Szansy”.

Pomoc publiczna dla firm. Na czym to polega?

Jak wskazuje w komunikacie resort rozwoju, Agencja Rozwoju Przemysłu zajmie się wsparciem tych firm, które wpadły w problemy finansowe przez koronakryzys. Dzięki ustawie o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców, 120 mln zł rocznie przez 10 lat trafi do przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudniej sytuacji w związku z koronawirusem. Firmy będą mogły też również uzyskać ulgę na restrukturyzację niektórych należności publiczno-prawnych o szacunkowej wartości 50 mln zł rocznie.

Zobacz także

- Po ustawach, które złożyły się na tarczę antykryzysową, ustawa dotycząca Polityki Nowej Szansy to kolejny element naszego wsparcia dla biznesu w dobie osłabienia naszej gospodarki przez pandemię koronawirusa. Efekt naszych dotychczasowych działań to ponad 121 mld zł wypłaconych przedsiębiorcom z tarczy antykryzysowej, w tym tarczy finansowej. Ostatnie dane gospodarcze np. o produkcji przemysłowej, która nieznacznie wzrosła w stosunku do ubiegłego roku, dają nam podstawy do umiarkowanego optymizmu, jeśli chodzi o wychodzenie polskiej gospodarki z obecnej sytuacji wywołanej pandemią. Z jej skutkami będziemy się jednak borykać jeszcze długo, a osłonie przedsiębiorców w tym czasie służyć będzie nowa ustawa - mówi wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Zobacz także

Resort dodał, że adresatem rozwiązań przewidzianych w ustawie będą przedsiębiorcy w trudnościach, którzy są w trakcie postępowania upadłościowego lub stanęli wobec groźby likwidacji. Pomoc przeznaczona może być wyłącznie na działania restrukturyzacyjne lub wsparcie płynności finansowej, w związku z realizowaną restrukturyzacją. Wsparcie obejmie zarówno małe i średnie firmy, jak i duże przedsiębiorstwa. Rządowe wsparcie będzie funkcjonowało na zasadzie pożyczki.

Wysokość kwoty takiej krótkookresowej pożyczki będzie ustalana indywidualnie. Firma będzie mogła zadłużyć się na pół roku lub dłużej, zaś sam okres spłaty wyniesie maksymalnie 18 miesięcy.

RadioZET.pl/PAP