Zamknij

Tarcza antykryzysowa. Pożyczka 5 tys. zł automatycznie umorzona

24.06.2020 07:55
Pożyczka 5000 zł z tarczy antykryzysowej. Bez wniosku o umorzenie
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Ta informacja powinna ucieszyć mikroprzedsiębiorców. Nie muszą już składać wniosku o umorzenie pożyczki do 5 tys. zł, przyznanej w ramach tarczy antykryzysowej.

Tarcza antykryzysowa 4.0 została we wtorek podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Nowa ustawa przewiduje m.in. dopłaty do kredytów dla firm znajdujących się w trudnej sytuacji z powodu pandemii. Reguluje też możliwość skorzystania z wakacji kredytowych, a także wydłuża do 28 czerwca br. okres, w którym przysługuje zasiłek opiekuńczy.

W nowelizacji ustawy mającej zapobiegać skutkom pandemii koronawirusa znalazły się także zapisy dotyczące mikroprzedsiębiorców, którzy otrzymali niskooprocentowane pożyczki do 5 tys. zł.

Pożyczka 5000 zł z tarczy antykryzysowej. Jak umorzyć?

Do ustawy wprowadzono przepis, zgodnie z którym pożyczka wraz z odsetkami podlega umorzeniu, pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres trzech miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.

Zobacz także

Ponadto w ustawie zapisano, że środki pochodzące z pożyczki nie podlegają egzekucji sądowej ani administracyjnej. "Środki te, w razie ich przekazania na rachunek płatniczy, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego" - brzmi przepis.

Z pożyczki może skorzystać mikroprzedsiębiorca, który prowadził działalność gospodarczą przed 1 kwietnia 2020 roku.

Aby uzyskać pożyczkę należy złożyć wniosek do powiatowego urzędu pracy (PUP) właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej po ogłoszeniu naboru przez dyrektora PUP. Wniosek można także złożyć za pomocą formularza elektronicznego na portalu Praca.gov.pl lub w postaci papierowej.

Zobacz także

Środki zostaną przelane jednorazowo (cała kwota od razu) na podany numer konta, w ciągu dwóch dni roboczych, po zaakceptowaniu wniosku przez urząd pracy.

Wsparcie ma na celu pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Pożyczka może zostać przeznaczona np. na opłacenie podatków, składek, kosztów wynajmu lokalu.

W połowie miesiąca Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) informowało, że przyznano już ponad 1,4 mln pożyczek w łącznej wysokości ponad 7 mld zł.

RadioZET.pl/PAP