Zamknij

Pozwy za podróż bez negatywnego testu. Setki spraw w sądzie

03.12.2021 08:19
Pozwy za podróż bez negatywnego testu. Setki spraw w sądzie
fot. Albin Marciniak/East News

Tylko dowód szczepienia lub zaświadczenie medyczne o przebyciu koronawirusa – od grudnia 2021 roku nie wjedziemy już do Portugalii na podstawie certyfikatu szczepień. Linie lotnicze, które wpuściły wcześniej do kraju osoby bez dokumentacji poświadczającej stan zdrowia, dostały już pozwy. W sumie wytoczono już prawie pół tysiąca spraw.

Lotnictwo to jeden z najbardziej poszkodowanych sektorów przez pandemię koronawirusa. Jeszcze rok temu mówiło się, że bez pomocy finansowej większość linii lotniczych na świecie będzie zmuszona ogłosić bankructwo.

Tymczasem przewoźnicy robią co mogą, aby utrzymać biznes. Część z nich mogła liczyć także na wsparcie rządzących. Polski resort finansów poinformował na początku 2021 roku, że firmy działające w lotnictwie dostaną 70 mln zł. Tymczasem w Portugalii posypały się pozwy wobec linii lotniczych za brak certyfikatów COVID-19.

Linie lotnicze w sądzie za brak sprawdzania certyfikatów covidowych

Szczepienie uważane jest przez większość polityków za najbardziej skuteczny sposób na zatrzymanie rozpowszechniania koronawirusa.

Z informacji podanych przez Radio Observador wynika, że władze Portugalii zainicjowały od stycznia 2021 r. ponad 400 procesów karnych wobec 55. przewoźników lotniczych, którzy dostarczyli do tego kraju pasażerów bez ważnych dokumentów sanitarnych, takich jak testy na koronawirusa czy dokumenty o przyjęciu szczepień przeciw COVID-19. Stacja powołała się na dane Państwowego Urzędu ds. Lotnictwa Cywilnego (ANAC) w Lizbonie.

Zgodnie z nowymi przepisami pasażerowie bez ważnych dokumentów sanitarnych muszą zapłacić karę między 300 a 800 euro, a linie lotnicze, które wpuściły takie osoby od 20 tys. do 40 tys. euro.

RadioZET.pl/PAP/Marcin Zatyka/Radio Observador