Zamknij

Poznań wymieni się działkami z PKN Orlen

Olga Papiernik
25.04.2018 16:11
pkn orlen
fot. Piotr Jedzura/east news

Poznań poinformował w środę o planach nabycia od Polskiego Koncernu Naftowego Orlen prawa do użytkowania wieczystego atrakcyjnie położonych działek w centrum miasta. W zamian sprzeda spółce nieruchomość przy ul. Strzeszyńskiej - powstanie tam nowa stacja paliw.

Działki, które chce przejąć miasto to tereny na których przed laty działały stacje paliw. Ich łączna powierzchnia to ok. 1,9 tys. m kw.  Poznań zainteresowany jest trzema lokalizacjami w tym dwiema działkami w centrum miasta.
- Finalizujemy długie starania o przejęcie przez miasto działek po dawnych stacjach paliw. Jeszcze w maju chcemy podpisać z Orlenem umowę przedwstępną, a do końca roku umowę przyrzeczoną - poinformował w środę wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski.
Na działkach w centrum miasta powstaną skwery, na nieruchomości na poznańskim Dębcu planowana jest budowa parkingu Park and Ride.
Biuro prasowe poznańskiego magistratu podało w środę, że według wyceny rzeczoznawców wartość prawa do użytkowania trzech działek to łącznie prawie 1,2 mln zł. Miasto zamierza zapłacić za nie nieco droższą działką przy ul. Strzeszyńskiej, o powierzchni ponad 2 tys. m kw.
- Nabywca będzie musiał dopłacić miastu niemal 280 tys. zł. Teren przy ul. Strzeszyńskiej w obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczony jest pod zabudowę usługową, obiekty produkcyjne, składy i magazyny. Jest to zbieżne z planami PKN Orlen, który zamierza postawić na nim stację paliw - podał poznański magistrat. 
PAP/Rafał Pogrzebny/OP

pitformat_billboard_750x100_v1