Zamknij

Poziom skrajnego ubóstwa wzrósł. Więcej dzieci żyjących w wielkiej biedzie

28.06.2019 16:10
Poziom skrajnego ubóstwa wzrósł. Więcej dzieci żyjących w wielkiej biedzie
fot. panitanphoto/Shutterstock (ilustracyjne)

Po raz pierwszy od lat wzrósł poziom ubóstwa w Polsce. W porównaniu z 2017 rokiem o jeden procent - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jest również więcej dzieci żyjących w skrajnym ubóstwie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał portal Business Insider Polska, poziom skrajnego ubóstwa w Polsce w 2018 roku wyniósł 5,4 procenta. 

Dla porównania rok wcześniej ten współczynnik wynosił mniej - 4,3 proc. Ostatni raz stopa skrajnego ubóstwa wzrosła w 2013 roku (wówczas wynosiła 7,4 proc.).

Skrajne ubóstwo w Polsce
fot. GUS

GUS regularnie, co rok, oblicza i publikuje wskaźniki dotyczące zasięgu ubóstwa ekonomicznego w Polsce opierając się na wynikach badań budżetów gospodarstw domowych. Prezentowane wskaźniki są danymi średniorocznymi.

W 2018 roku granicą skrajnego ubóstwa dla gospodarstw jednoosobowych była kwota 595 zł. Relatywne ubóstwo (50 proc. kwoty wydawanych średnio przez gospodarstwa domowe) wyniosło 810 zł, a ustawowe (kryterium dochodowe, za które przysługują zasiłki z pomocy społecznej) - 701 zł.

Z kolei dla 4-osobowych gospodarstw domowych (rodzice plus dwójka dzieci) stopa skrajnego ubóstwa wynosiła 1606 zł, relatywnego - 2187 zł, a ustawowego - 2112 zł.

Skrajne ubóstwo w Polsce
fot. GUS

Według danych GUS skrajne ubóstwo w 2018 roku w największym stopniu dotknęła osoby utrzymujące się z innych źródeł dochodów niż stała praca czy emerytura (14,1 proc.). Na kolejnych miejscach znaleźli się rolnicy (11 proc.), renciści (8,4 proc.) i pracujący (4,7 proc.).

Skrajne ubóstwo w Polsce
fot. GUS

"W 2018 r. odnotowano wyższy, niż wynikałoby to z dynamiki ogólnego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych, wzrost poziomu minimum egzystencji stanowiącego podstawę wyznaczania granic ubóstwa skrajnego" - zaznaczył GUS.

Wzrósł również poziom ubóstwa wśród nieletnich (od zera do 17. roku życia) - w ubiegłym roku współczynnik wyniósł 6 proc. (1,3 proc. więcej niż w 2017 roku).

RadioZET.pl/Business Insider Polska