Zamknij

Pożar Notre-Dame. Francuski miliarder daje 100 mln euro na odbudowę katedry

Piotr Drabik
16.04.2019 07:42
Pożar Notre-Dame. Miliarder François-Henri Pinault daje 100 mln euro na odbudowę katedry
fot. AFP/EAST NEWS, PAP/EPA/IAN LANGSDON

François-Henri Pinault, francuski miliarder i właściciel m.in. marki Gucci, zaoferował 100 milionów euro na odbudowę Katedry Notre-Dame w Paryżu. Wielką zbiórkę na odrestaurowanie symbolu francuskiej stolicy zapowiedział prezydent Emmanuel Macron.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Katedra Notre-Dame, gotycka świątynia i symbol Paryża, stanęła w ogniu w poniedziałek wieczorem.

Pożar wybuchł około godz. 18:50 czasu lokalnego. Po godzinie zawaliła się iglica kościoła. W nocy z poniedziałku na wtorek służbom gaśniczym udało się opanować pożar – w akcji brało udział ponad 400 strażaków. 

Pożar Notre Dame ugaszony. Są pierwsze zdjęcia z wnętrza katedry

Miliarder daje 100 mln na odbudowę Notre-Dame

Jak podała agencja AFP, chęć pomocy zaoferował francuski miliarder François-Henri Pinault. Jest on szefem właścicielem koncernu Kering skupiającego marki luksusowe m.in. Gucci i Yves Saint Laurent oraz firmy Artemis.

„Mój ojciec (François Pinault senior – przy. red.) i ja postanowiliśmy uwolnić z funduszy Artemis kwotę 100 milionów euro, aby wziąć udział w wysiłku, który będzie niezbędny do całkowitej rekonstrukcji Notre Dame” – napisał Pinault w oświadczeniu przesłanym do AFP.

Szef francuskich strażaków: wieże i strukturę katedry ocalono. Trwa dogaszanie

Pożar katedry Notre-Dame

Płomienie w świątyni zobaczono przed godziną 19 wieczorem w poniedziałek. Ogień wybuchł gwałtownie, obejmując szybko iglicę i dach nawy poprzecznej. Wkrótce rozszerzył się na cały dach.

Pożar w katedrze Notre Dame w Paryżu ma zdaniem strażaków „potencjalnie związek” z pracami renowacyjnymi budowli, a w sprawie przyczyn paryska prokuratura wszczęła dochodzenie. Według źródeł w policji badana jest możliwość przypadkowego wybuchu pożaru podczas prac remontowych.

Nad gaszeniem pracowało 400 strażaków, zarówno z zewnątrz, jak i w środku, gdzie wśród płomieni leciały na nich krople ołowiu. Starali się zapobiec zawaleniu się dzwonnicy.

Katedra Notre Dame przed pożarem. Tak wyglądał jeden z symboli Paryża

– Paryska Notre Dame to nasza historia, nasza literatura, nasz świat wyobrażony. To miejsce, w którym każdy z nas przeżył swe najważniejsze chwile – oświadczył prezydent Macron w wystąpieniu w poniedziałek późnym wieczorem.

Wskazał, że w dzieło odbudowy będzie zaangażowana społeczność międzynarodowa. „Zaapeluję do niej o rozpoczęcie zbiórki funduszy na odbudowę katedry” – zaznaczył. We wtorek rozpocznie się zbiórka funduszy we Francji – ogłosiła fundacja „Patrimoine” (dziedzictwo) w nocy z poniedziałku na wtorek.

Na odbudowę tego arcydzieła architektury francuskiego gotyku potrzebne będą dziesięciolecia – ocenia Fondation de l'OEuvre Notre-Dame, organizacja działająca od 800 lat przy katedrze w Strasburgu, a obecnie dysponująca ekipą konserwatorską.

Zachodnia fasada paryskiej Notre Dame należy do najpiękniejszych wśród wczesnogotyckich katedr dzięki idealnym proporcjom. Budowę katedry, trwającej niemal 180 lat, ukończono w 1345 roku.

RadioZET.pl/AFP/PTD