Zamknij

Powstanie zespół ds. Puszczy Białowieskiej

Olga Papiernik
02.02.2018 11:05
Powstanie zespół ds. Puszczy Białowieskiej
fot. Pawel Glogowski/East News

- Istotne jest, by w Puszczy Białowieskiej wyważyć proporcję między czynną i bierną ochroną tego obszaru. W tej sprawie będziemy się starali znaleźć kompromis między stanowiskiem ekologów i leśników - powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk podsumowując wizytę studyjną w Puszczy Białowieskiej, która odbyła się 1 lutego 2018 r.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Wizyta miała na celu m.in. zapoznanie się z sytuacją w Puszczy Białowieskiej pod względem realizacji postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE). - Mogę zapewnić, że realizujemy wszystkie decyzje i zalecenia TSUE - podkreślił minister Kowalczyk.

- Walcząc z kornikiem drukarzem, bierzemy pod uwagę, że Puszcza Białowieska to obszar szczególnej ochrony. Jednak walkę tę musimy prowadzić zgodnie z przepisami Unii Europejskiej - dodał.

- Chcemy dojść do porozumienia z Komisją Europejską i Trybunałem Sprawiedliwości UE (TSUE) w sprawie możliwości ochrony Puszczy. Zgodnie z tym, co wielokrotnie podkreślał premier Mateusz Morawiecki, w sprawie Puszczy Białowieskiej szanujemy decyzje i zalecenia TSUE i zastosujemy się do jego postanowień - podkreślił minister środowiska.

Zobacz także

Szef resortu środowiska zaznaczył, że Ministerstwo Środowiska przeprowadzi konsultacje dotyczące ochrony Puszczy Białowieskiej. - Zostanie powołany zespół ekspercki, który przygotuje długofalowy plan dla puszczy - zapewnił minister Kowalczyk.

W sprawie Puszczy Białowieskiej chcę zapoznać się z argumentacją i opiniami ekspertów: zarówno organizacji ekologicznych, jak i leśników. Wszystkie środowiska mogą liczyć na otwartość z mojej strony - dodał.

W trakcie wizyty w puszczy minister środowiska spotkał się m.in. z przedstawicielami organizacji ekologicznych i lokalnej społeczności.

PAP/OP