Zamknij

Powstanie kryptomiasto. Pierwszy kraj zbuduje „Bitcoin City”

23.11.2021 20:07
Powstanie kryptomiasto. Salwador zbuduje Bitcoin City
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Pierwszy kraj zdecydował się na wybudowanie Bitcoin City. Sprawdzamy, na czym polega nowy pomysł i gdzie powstanie kryptowalutowe miasteczko.

Bitco in to cyfrowa waluta, która powstała w 2009 roku. Działa poza kontrolą organu centralnego, a transakcje odbywają się bez pośredników. Mimo że  Bank Światowy nie chce Bitcoina jako oficjalnej waluty to jego popularność nadal rośnie.

W czerwcu pisaliśmy, że Salwador jako pierwszy kraj oficjalnie zatwierdził Bitcoina jako środek płatniczy. Kongres przyjął propozycję prezydenta kraju, aby uchwalić prawo, które zezwoli na przyjęcie kryptowaluty w tej roli. Do tej pory obowiązywał tam tylko dolar amerykański, a teraz ma powstać miasto Bitcoina.
 

Miasto Bitcoina w Salwadorze

Z informacji, które podają BBC i Reuters wynika, że władze Salwadoru nie tylko przyjęły Bitcoina jako środek płatniczy, ale chcą go także wykorzystać szerzej. Prezydent kraju Nayib Bukele powiedział, że w Salwadorze powstanie nowe miasto, którego budowa miałaby zostać sfinansowana obligacjami zabezpieczonymi bitcoinem.

Gdzie pojawi się kryptomiasto? Planowana lokalizacja to wschodnia część regionu La Union. Zasilane będzie energią geotermalną, którą dostarczy znajdujący się niedaleko wulkan. Na terenie nowej destynacji pojawi się m.in. lotnisko, kopalnia kryptowalut, nieruchomości mieszkalne oraz komercyjne, a także charakterystyczny plac centralny w kształcie najpopularniejszej kryptowaluty świata.

Czy będzie opłacało się mieszkać w Bitcoin City? Jedyny podatek, który będzie obowiązywał mieszkańców to VAT. Dochody z jego wpływów będą przeznaczone w połowie na pokrycie kosztów infrastruktury miejskiej (300 tys. bitcoinów), a w drugiej połowie na sfinansowanie spłaty obligacji, które pojawią się na rynku w 2022 r.

RadioZET.pl/Reuters/BBC