Zamknij

Urząd pracy zwalnia pracowników. Powód? Spadek bezrobocia

20.12.2019 06:43
Gniezno. Powiatowy Urząd Pracy zwalnia pracowników przez brak bezrobocia
fot. Shutterstock/Africa Studio (ilustracyjne)

Powiatowy Urząd Pracy w Gnieźnie zdecydował o cięciach. Powodem ma być spadające bezrobocie

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Urząd nie potrzebuje już tylu osób do obsługi wniosków od bezrobotnych, których jest coraz mniej – poinformowało Radio Poznań.

Łącznie w tym i przyszłym roku urząd zredukuje dziesięć etatów - mówi dla radia dyrektor PUP Jerzy Koczan. Jak wspomniał trzy osoby mają złożyć wypowiedzenia ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego. Pozostałe 7 osób zostanie zwolnionych – zdecydował urząd. 

Zobacz także

Dyrektor Jerzy Koczan w rozmowie z radiem wskazuje na wyjątkowo niskie bezrobocie w regionie.

Stan bezrobocia jest najniższy od 30 lat i wynosi w powiecie gnieźnieńskim 3,5 procenta. To jest około 1780 osób. Do ich obsługi nie jest potrzebna już tak liczna rzesza urzędników. Oszczędności wymusza też zły stan finansów powiatu gnieźnieńskiego. Idziemy w tym kierunku, aby zaoszczędzić na pensjach urzędników 

– wskazał.

W urzędzie, po redukcji 10 stanowisk pracy, pozostanie 58 pracowników. Czy urząd nie mógł upoważnić i przeszkolić zwalnianych pracowników do innych zadań? – pytamy urząd pracy w Gnieźnie.

W odpowiedzi na Państwa zapytanie informuję, że urząd w roku 2019 zredukował już 5 etatów i w kolejnym roku umniejszy zatrudnienie o kolejnych 5 etatów. Urząd nie wyklucza przesunięć na inne stanowiska 

odpowiada PUP.

Rekordowo niskie bezrobocie

Jak podaje Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej,  Wielkopolska na tle innych województw odznacza się najniższym, 2,8- proc. bezrobociem.  

Zobacz także

Dobra sytuacja na rynku pracy utrzymuje się nie tylko w Gnieźnie, ale i w całej Polsce. Stopa bezrobocia w październiku 2019 roku spadła o 0,1 punkt procentowych w porównaniu do września – z 5,1 procenta na 5 procent – wskazał Główny Urząd Statystyczny. Taka tendencja najpewniej się utrzyma. Jednocześnie z danych Eurostatu wynika, że Polska znajduje się w czołówce państw z najniższą liczbą osób pozostających bez pracy. Wyprzedzają nas tylko Czesi i Niemcy.

Warto zauważyć, że w porównaniu z ubiegłym rokiem zmniejszyła się liczba młodych bezrobotnych. Według Eurostatu we wrześniu 2018 roku było w Polsce 153 tysięcy bezrobotnych poniżej 25. roku życia. We wrześniu 2019 roku liczba ta spadła do 122 tysięcy. To bardzo dobre wieści

– komentowała ówczesna minister pracy Bożena Borys-Szopa.

RadioZET.pl/Radio Poznań