Zamknij

Postojowe, zwolnienia z ZUS i mikropożyczki. Będzie pomoc dla firm

21.10.2020 18:26
Olga Semeniuk o wsparciu dla firm
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Najbardziej poszkodowane w wyniku restrykcji branże znów będą mogły liczyć na rządowe wsparcie. Szczegóły zdradziła na antenie radiowej Jedynki wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olgi Semeniuk.

Zamknięte siłownie, baseny i aquaparki, odwołane wesela i spadek obrotów w handlu. Nowe obostrzenia odbijają się na finansach przedsiębiorców. Biznes domaga się swobody prowadzenia działalności lub w przeciwnym razie – wsparcia finansowego.

Przez rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem rząd bardziej skłonny jest wprowadzać ograniczenia, niż je luzować. Restrykcjom będzie jednak towarzyszyć wsparcie finansowe – zapewniają przedstawiciele rządu.

Postojowe, zwolnienie z ZUS i mikropożyczki wrócą?

- Postojowe, zwolnienie z ZUS i mikropożyczki to rozwiązania, które zaproponuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii dla branż najbardziej dotkniętych obostrzeniami gospodarczymi - wynika z wypowiedzi wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olgi Semeniuk dla radiowej Jedynki.

Zobacz także

Przygotowujemy pakiet rozwiązań gospodarczych. Trzy komponenty, które najbardziej wyłoniły się na przestrzeni tych rozmów z branżami to postojowe, zwolnienie z ZUS i mikropożyczki. Taki pakiet gospodarczy będziemy przygotowywać i rekomendować na Rządowym Sztabie Kryzysowym 

Olga Semeniuk

Reprezentanci rządu rozmawiali z przedsiębiorcami z branży fitness, weselnej i handlowej. To właśnie przedstawiciele tych gałęzi gospodarki w największym stopniu odczuli zmiany wprowadzone przez rząd.

Zobacz także

Handlowcy pierwsze zmiany odczuli po wprowadzeniu godzin dla seniorów. Od 15 października w sklepach czy drogeriach w godzinach od 10 do 12 przebywać mogą jedynie ci klienci, którzy ukończyli 60 lat. Są też limity dotyczące liczby klientów w sklepach w strefach czerwonych. W strefie czerwonej ograniczenia w sklepach są uzależnione od wielkości sklepu. Dla sklepów o powierzchni do 100 m2 - 5 os. na 1 kasę, a dla sklepów o powierzchni powyżej 100 m2 - 1 os. na 15 m2.

Zobacz także

Organizatorzy wesel muszą liczyć się z tegorocznymi stratami w związku z prowadzoną działalnością. Ta w całym kraju została znacznie ograniczona. Od 19 października w strefie żółtej obowiązuje ograniczona liczba osób na weselach i innych uroczystościach – max. 20 osób, bez możliwości zabawy tanecznej. W strefie czerwonej obowiązuje zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesel, komunii, konsolacji i innych uroczystości).

Przedsiębiorcy z branży fitness muszą zmierzyć się z drugim w tym roku lockdownem. Rząd zdecydował o zawieszeniu w całym kraju działalności basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness.

Wiceminister Semeniuk liczy, że konkretne rozwiązania zostaną zaproponowane jeszcze w tym tygodniu sztabowi kryzysowemu.

RadioZET.pl/PAP