Zamknij

Postojowe dla branż poszkodowanych przez II falę pandemii

27.10.2020 13:00
Postojowe z ZUS za październik 2020. Jakie zasady świadczenia?
fot. Krystian Maj/KPRM

Postojowe dla branż poszkodowanych przez II falę pandemii koronawirusa zakłada pakiet pomocowy ogłoszony we wtorek przez rząd. Jakie są zasady skorzystania ze świadczenia?

Nowa tarcza antykryzysowa ma pomóc przedsiębiorcom i pracownikom, którzy bezpośrednio ucierpieli z powodu najnowszych obostrzeń podczas pandemii koronawirusa. Od soboty 24 października cała Polska znalazła się w strefie czerwonej, zamknięto dla gości restauracje i bary, zakazano organizacji wesel i zamknięto siłownie oraz baseny. 

We wtorek premier Mateusz Morawiecki ogłosił na konferencji prasowej założenia rządowej pomocy dla m.in. właścicieli lokali gastronomicznej, klubów fitness czy prowadzących kina. Jednym z jego punktów jest przyznanie świadczenia postojowego. Jak będzie można je uzyskać?

Nowe postojowe dla branż. Jakie zasady? 

- Dzisiaj widzimy, że musimy znaleźć sposób funkcjonowania wielu branż w sytuacji ograniczeń w prowadzeniu biznesu. Te możliwości finansowane: bezzwrotna dotacja, zapłata za ZUS, zapłata za postojowe, częściowa zapłata za pracowników służyć ma właśnie również temu, żeby przedsiębiorcy mogli się do tego arcytrudnego czasu we właściwy sposób dostosować - powiedział Morawiecki.

Zobacz także

Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronach kancelarii premiera, o pomoc mogą ubiegać się przedstawiciele branż gastronomicznej, rozrywkowej (w tym estradowej, targowej, fotograficznej czy filmowej), dbającej o zdrowie fizyczne (jak siłownie czy kluby fitness) oraz sprzedaży detalicznej (na przykład targowiska, bazary).

Postojowe jesienne różni się od tego, które rząd wprowadził wiosną w odpowiedzi na tzw. pierwszy lockdown. Świadczenie można otrzymać tylko za listopad i to w przypadku uzyskania przychodu w październiku lub listopadzie tego roku niższego o 40 proc. rok do roku.

To oznacza, że jeśli np. właściciel restauracji w tym lub przyszłym miesiącu zanotuje spadek obrotów o jedną trzecią (ok. 30 proc.), nie będzie mógł starać się o postojowe. 

Zobacz także

Szczegóły dotyczące nowego postojowego znalazło się w projekcie ustawy, który w nocy z poniedziałku na wtorek znalazł się w Kancelarii Sejmu. Zakłada on m.in. wprowadzenie jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego dla osób, które prowadziły na dzień 30 września 2020 r. działalność w branżach gastronomicznej, fitness, targowej, estradowej, filmowej, rozrywkowej i rekreacyjnej, fotograficznej i fizjoterapeutycznej.

Projekt zakłada, że jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe oraz koszty obsługi wypłaty tego świadczenia będą pokrywane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Ponadto zakłada się, że koszty obsługi będą wynosiły 0,5 proc. kwoty przeznaczonej na wypłatę jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego.

Kancelaria premiera podkreśliła, że Tarczy Antykryzysowej z tytułu zwolnień z ZUS-u i wypłat postojowego firmy te zyskały 2,9 mld zł.

RadioZET.pl/PAP