Zamknij

Matki na zasiłku macierzyńskim bez postojowego z ZUS-u

19.05.2020 11:12
Postojowe z ZUS-u nie dla kobiet na zasiłku macierzyńskim. Dlaczego?
fot. Onjira Leibe/Shutterstock (ilustracyjne)

Matki z własną działalnością gospodarczą nie mają prawa do świadczenia postojowego, jeśli są na zasiłku macierzyńskim - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna". 

Świadczenie postojowe, jedno z głównych narzędzi tarczy antykryzysowej, ma pomóc samozatrudnionym i osobom z umowami cywilnoprawnymi przetrwać kryzys podczas pandemii koronawirusa. Jednak dodatkowe pieniądze z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przysługują tylko w sytuacji, kiedy wnioskodawca nie pobiera innych świadczeń. 

Jak podał "Dziennik Gazeta Prawna", z tego powodu z postojowego wykluczone są matki na własnej działalności gospodarczej z zasiłkami macierzyńskimi.  

Matki na samozatrudnieniu bez postojowego z ZUS-u

Katarzyna Przyborowska - radca prawny, ekspertka z zakresu ubezpieczeń społecznych i autorka bloga TemidaJestKobieta.pl - w rozmowie z gazetą podkreśliła, że takie przepisy "wprost uderzają w przedsiębiorcze matki, bowiem automatycznie wyłącza je z tego wsparcia. - Dostaję mnóstwo sygnałów od kobiet, które nie mogą skorzystać z tej formy pomocy - dodała.

Zobacz także

Ekspertka wyjaśniła, że ubezpieczona kobieta, rodząc dziecko, nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego. W czasie jego pobierania nie opłaca składek na ZUS (poza zdrowotną). W konsekwencji - tytułem ubezpieczenia nie jest wówczas prowadzenie działalności, a właśnie wypłacany zasiłek – zaznaczył "DGP".

Postojowe nie przysługuje kobietom na samozatrudnieniu z tytułu urodzenia dziecka oraz również z powodu działalności, ponieważ podczas pobierania zasiłku nie są odprowadzane składki na ZUS.

Wydaje mi się, że może to być przeoczenie ustawodawcy, który chciał wyeliminować przypadki, kiedy to postojowe mogłoby być pobierane z dwóch tytułów. Z drugiej strony, w przepisach uregulowano, że w przypadku zbiegu praw do więcej niż jednego świadczenia przysługuje jedno postojowe. Tym samym ustawodawca zabezpieczył się na tę ewentualność

Katarzyna Przyborowska

Z kolei Marcin Frąckowiak, radca prawny z kancelarii Sadkowski i Wspólnicy, w rozmowie z gazetą sugerował, że ustawodawca celowo mógł ograniczyć świadczenie postojowe dla oszczędności budżetowych.

Czy zasiłek macierzyński to wystarczająco dużo pieniędzy, aby utrzymać się bez postojowego?

- Zasiłek to pieniądze dla matki (lub ojca) i dziecka na życie, a nie na utrzymywanie działalności gospodarczej. Z kolei w okresie epidemii takim dodatkowym wsparciem dla firmy ma być właśnie postojowe. Cel jednego i drugiego świadczenia jest zupełnie inny - odpowiedziała Przyborowska.

Zobacz także

Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich na łamach dziennika przyznał, że, "jeżeli faktycznie kobiety na samozatrudnieniu prowadzą działalność, która ucierpiała z powodu koronawirusa, powinny móc ubiegać się o postojowe".

ZUS na Twitterze przekazał, że "przedsiębiorca, który pobiera zasiłek macierzyński z działalności, może dalej prowadzić firmę". "Jeśli ma przestój z powodu koronawirusa, może wystąpić do ZUS o postojowe. Nie przysługuje ono przedsiębiorcy, np. kiedy pobiera zasiłek z etatu, bo to inny tytuł do ubezpieczeń" - napisał Zakład.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego (co najmniej 3,5 miesiąca) za okres urlopu macierzyńskiego wynosi 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku i jest to średnia z 12 miesięcy. Z kolei świadczenie postojowe w podstawowym wymiarze wynosi 2080 zł brutto.

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna