Oceń
Pracownik zatrudniony na podstawie więcej niż jednej umowy cywilnoprawnej także może otrzymać pieniądze z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na jakich zasadach można otrzymać świadczenie postojowe?
Świadczenie postojowe można otrzymać także przy wielu umowach o dzieło czy umowach zlecenie. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku naszego czytelnika, który zwrócił się do redakcji radiazet.pl z pytaniem o świadczenie z ZUS.
Czytelnik pracował jednocześnie na podstawie umowy zlecenia i umowy o dzieło w różnych firmach. Umowa zlecenia nie opiewała na kwotę większą niż 1300 złotych, zaś zleceniodawca odprowadzał za pracownika składki. Umowa o dzieło z innym pracodawcą opiewała na większą kwotę. Co ze świadczeniem postojowym w takim przypadku?
Umowa zlecenia i umowa o dzieło a świadczenie postojowe
„Na podstawie umowy zlecenia zarabiam 600 złotych miesięcznie, jednocześnie na podstawie umowy o dzieło zarabiam u innego pracodawcy 4000 złotych brutto. Boję się, że nie otrzymam postojowego w kwocie 2080 złotych, tylko w kwocie 600 złotych, bo tylko jedna firma zgodziła się złożyć wniosek do ZUS” – pisze do nas pan Rafał.
Obawy Pana Rafała nie są bezpodstawne. Zgodnie z przepisami tarczy antykryzysowej, która wprowadziła wypłaty świadczeń postojowych, pieniądze w kwocie niższej niż 2080 złotych otrzyma pracownik, który łącznie zarobił mniej niż 1300 złotych, czyli połowę pensji minimalnej. W takiej sytuacji świadczenie przysługuje w wysokości sumy wynagrodzeń z tych umów.
Inny przepis mówi o tym, że świadczenie nie przysługuje pracownikowi, jeśli ten ma inny tytuł do ubezpieczeń społecznych tj. ma inną umowę od której odprowadza składki. W przypadku Pana Rafała zleceniobiorca złożył wniosek o postojowe. Firma, która podpisała z nim umowę o dzieło niesłusznie odmówiła jednak złożenia wniosku tłumacząc, że Pan Rafał ma już inny tytuł do ubezpieczeń społecznych.
ZUS rozwiewa jednak wątpliwości naszego czytelnika i wskazuje jasno: każdy pracodawca, który zatrudnia pracownika na podstawie umów cywilnoprawnych zobowiązany złożyć w imieniu pracownika wniosek o postojowe, jeśli taka jest jego wola.
Jeżeli dana osoba wykonuje więcej niż jedną umowę cywilnoprawną ,to wniosek (RSP- C) może być złożony w przypadku każdej z tych umów, gdy nastąpiło ograniczenie jej wykonywania lub umowa nie doszła do skutku. ZUS w trakcie weryfikacji będzie ustalał i wypłacał należne świadczenie w wysokości odpowiedniej do przychodów uzyskanych z tytułu tych umów
Rzecznik wyjaśnia, że na prośbę pracownika każdy pracodawca powinien złożyć w jego imieniu wniosek. W przypadku Pana Rafała zleceniobiorca złożył już wniosek. To samo powinien uczynić na prośbę pracownika zamawiający dzieło.
- Wówczas nastąpi weryfikacja sumy przychodów z jednej i drugiej umowy, a na tej podstawie zostanie ustalona kwota wyrównująca świadczenie do kwoty 2 080 złotych, jeśli wcześniej ZUS na podstawie wniosku zleceniobiorcy wypłaci niższą kwotę – mówi rzecznik.
Rzecznik przypomniał, że umowa o dzieło nie jest tytułem do ubezpieczeń społecznych. W przypadku osób wykonujących równocześnie umowy zlecenia i umowy o dzieło, ZUS weryfikuje czy nie posiadają tytułu do ubezpieczeń społecznych innego niż wykonywane umowy zlecenia (tj. czy nie są zatrudnione na podstawie umowy o pracę, czy nie wykonują pozarolniczej działalności, itp.).
Nie ma przeszkód prawnych by zamawiający dzieło złożył wniosek za osobę, która wykonuje także pracę na podstawie umowy zlecenia
Paweł Żebrowski przypomniał, że od 24 lipca 2020 roku wniosek o wypłatę świadczenia postojowego po raz pierwszy będzie mógł złożyć także sam zleceniodawca, jeżeli zleceniobiorca odmówi złożenia wniosku za niego.
RadioZET.pl
Oceń artykuł
