Zamknij

Postojowe i zwolnienie z ZUS dla branży kultury

06.11.2020 19:51
pieniądze i koperta ZUS
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapewniło pomoc dla twórców, którzy z powodu pandemii zostali pozbawieni możliwości zarobkowania. Oprócz promowania działalności online ludzie kultury mogą liczyć na postojowe oraz zwolnienie ze składek ZUS.

Lockdown daje się we znaki wszystkim, część branż została jednak dotknięta mocniej od innych. Szczególnie mocno ucierpiała kultura, która nie jest towarem pierwszej potrzeby. Mniejsza frekwencja na występach oraz ograniczenia co do maksymalnej liczby widzów sprawiły, że artyści szykują się na całkowite odcięcie od przychodów.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie zamierza zostawiać artystów samym sobie. Piotr Gliński, szef resortu, na spotkaniu z przedstawicielami branży wskazał, na jaką pomoc w czasach zarazy może liczyć kultura.

MKiDN: ludzie kultury będą objęci postojowym i zwolnieniem z ZUS

Deklarację objęcia świadczeniem postojowym i zwolnieniem ze składek ZUS branży kultury, w tym freenlancerów, złożył 6 listopada 2020 wicepremier Piotr Gliński. Pomoc ma zostać wpisana do ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych i wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Zobacz także

Artyści będą mogli liczyć na postojowe, czyli wypłatę części wynagrodzenia przez państwo, oraz zwolnienie z opłacania składek ZUS. Gliński podkreślił ponadto, że branża nie została całkowicie zamknięta, gdyż może organizować wydarzenia online. Dozwolone jest także przeprowadzanie prób oraz dokonywanie nagrań audiowizualnych, o ile będą się one odbywać bez udziału publiczności.

Zobacz także

Najbardziej potrzebujący mogą ponadto liczyć na otrzymanie specjalnej zapomogi.

Minister kultury przypomniał też, że od 4 listopada ponownie przyznawane są zapomogi socjalne. Fundusz socjalny MKiDN z niespełna 450 tys. został dotychczas zwiększony do 20 mln zł (wypłacono ok. 10 000 zapomóg), a 4 listopada weszły w życie przepisy, na mocy których kolejne środki z budżetu państwa w wysokości 25 mln zł będą mogły trafić do artystów w trudnej sytuacji finansowej.

komunikat MKDiN

Wśród działań, które mają poprawić sytuację artystów, wymieniono także zmiany w obowiązującym prawie, między innymi regulujących pobieranie tantiem oraz implementacji unijnej dyrektywy o prawie autorskim na rynku cyfrowym.

RadioZET.pl/PAP