Zamknij

Wiceminister rozwoju: postojowe i odroczenie składek na dłużej

07.08.2020 07:59
Postojowe i odroczenie składek na ZUS na dłużej? Jest deklaracja
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Postojowe dla firm najbardziej dotkniętych kryzysem oraz przedłużenie okresu wakacji składkowych od ZUS-u - takie pomysły na dalszą walką z kryzysem ma Ministerstwo Rozwoju.

Tarcza antykryzysowa, która obowiązuje od kwietnia, ma wspomóc pracowników i pracodawców w walce ze skutkami kryzysu podczas pandemii koronawirusa. Jednym z jej głównych elementów są świadczenia postojowe oraz odroczenie płatności składek na ubezpieczenie społeczne.

Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, w rozmowie z ISB News, rząd przygotowuje przedłużenie pakietu pomocowego, ale na zmienionych zasadach.

Postojowe na dłużej?

Semeniuk podkreśliła, że resort obserwuje spadki obrotów w poszczególnych branżach na podstawie kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).

Zobacz także

Chodzi o wyszczególnienie po kodach PKD spadku obrotów gospodarczych. To jest w tej chwili propozycja ustawy, dotycząca narzędzi tarczy antykryzysowej w postaci ponownej wypłaty świadczenia postojowego oraz w postaci zwolnienia z ZUS-u o kolejne trzy miesiące, licząc od czerwca

Olga Semeniuk

To oznacza, że resort rozwoju planuje przedłużyć postojowe, ale tylko dla firm z największymi startami. Na obecnych zasadach dodatkowe świadczenie dostępne jest dla samozatrudnionych oraz osób z umowami cywilnoprawnymi.

Co do zasady postojowe wynosi 2080 zł brutto (80 proc. minimalnego wynagrodzenia) i może o nie wnioskować zarówno zleceniodawca, jak i osoba wykonująca umowę.

Zobacz także

Z kolei zwolnienie z płacenie składek na ZUS obowiązuje za okres marzec-maj 2020 roku. Wnioski o odroczenie spłaty można było składać do końca czerwca 2020 roku. Jeśli obietnice złożone przez wiceminister rozwoju wejdą w życie, to pojawi się szansa odroczenia składek za okres czerwiec-sierpień 2020. 

Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, do tej pory na wypłatę postojowych przeznaczono 524,9 mln zł. Natomiast wakacje składkowe od ZUS-u to koszt 2 mld zł.

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna/ISB News