Zamknij

Dodatkowe postojowe i odroczenie ZUS-u dla branży turystycznej

22.07.2020 08:52
Postojowe i dłuższe odroczenie składek na ZUS. Zobacz, kto skorzysta
fot. rsooll/Shutterstock (ilustracyjne)

Przedłużenie świadczenia postojowego oraz dalsze odroczenie składek na ZUS - to najważniejsze propozycje, jakie branży turystycznej złożyła wicepremier minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Jak podała "Gazeta Wyborcza", we wtorek odbyło się spotkanie przedstawicieli resortu rozwoju z branżą turystyczną. Rozmowy dotyczyły dalszej pomocy podczas kryzysu spowodowane pandemią koronawirusa.

Wicepremier Jadwiga Emilewicz zapewniła na nim, że w środę w Sejmie pojawi się projekt ustawy na temat dalszej pomocy dla branży.

Postojowe dla branży turystycznej

Propozycje resortu rozwoju sprowadzają się do dwóch kwestii. Pierwsza to przedłużenie postojowego na okres trzech miesięcy dla pilotów i przewodników wycieczek, którzy zawiesili działalność gospodarczą przed 31 grudnia 2019 roku lub prowadzą działalność sezonową.

Zobacz także

Z dłuższego postojowego mają także korzystać agenci turystyczni i kierowcy autokarów.

Druga propozycja to 4-miesięczne zwolnienie ze składek ZUS dla agentów turystycznych, pilotów, przewodników, kierowców autokarów, jeśli ci wykażą 80-proc. spadek dochodów.

Jak podała "Wyborcza", kryterium przyznania ulg jest Polska Klasyfikacja Działalności, czyli zakres działalności społeczno-gospodarczej danej firmy. - Staramy się, żeby do tej grupy dopisać też hotele i organizatorów turystyki - komentował Bartosz Bieszyński, koordynator sztabu kryzysowego branży turystycznej, wydarzeń, spotkań i czasu wolnego, który brał udział w negocjacjach ze stroną rządową.

Zobacz także

Dodatkowo ministerstwo kierowane przez Emilewicz pracuje nad ustawą o utworzeniu funduszu kryzysowego dla branży turystycznej. Dzięki tym środkom bura podróży czy przewodnicy mieliby środki na realizację 180-dniowego terminu na oddanie pieniędzy wpłaconych przez turystów na poczet wczasów, które się nie odbyły ze względu na ograniczenia spowodowane pandemią. 

Chodzi o nisko oprocentowane pożyczki dla branży turystycznej.

Jesteśmy umiarkowanie zadowoleni z tych propozycji rządu, ale mamy też poczucie, że ciężko będzie uzyskać coś więcej 

Bartosz Bieszyński

Ministrowie rządu Mateusza Morawieckiego przekonują, że branża turystyczna zostanie wsparta przez program 500 plus na wakacje. Ustawę w tej sprawie podpisał w piątek prezydent Andrzej Duda.

Jednak przedstawiciele branży turystycznej podkreślili, że bon turystyczny nie będzie pomocny np. dla hotelarzy w dużych miastach, gdzie odnotowują duże starty z powodu pandemii koronawirusa.

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza