Zamknij

Postanowienie noworoczne? Odciąć się od sieci

31.12.2019 07:37
Postanowienia noworoczne. Cyfrowy detoks i odcięcie się od internetu
fot. Shutterstock/Pormezz (ilustracyjne)

W Nowym Roku ponad 42 procent ankietowanych z Europy chce zmienić styl życia online i nawyki w sieci - wynika z badania firmy Kaspersky.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

W ramach postanowień noworocznych 42,3 procenta respondentów z Europy deklaruje chęć zmiany swojego cyfrowego stylu życia i nawyków w sieci. Większość ankietowanych zamierza spędzać mniej czasu na korzystaniu z gadżetów cyfrowych.

Smartfon, telewizja i gadżety elektroniczne stały się istotną częścią życia Europejczyków. Z badania firmy Kaspersky wynika, że chcemy odciąć się od sieci.

Zobacz także

Ponad 29 procent badanych planuje spędzać mniej czasu przed ekranem, a 18 procent zrezygnuje z zasypiania ze smartfonem przy głowie. Co czwarty pytany obiecuje sobie częściej wykonywać kopie zapasowe oraz regularnie porządkować pulpit swojego komputera. 11 procent ankietowanych zamierza ograniczyć liczbę znajomych na Facebooku do tych, których znają osobiście.

Zobacz także

Autorzy badania zwracają uwagę, że cyfrowy detoks jest coraz bardziej popularny, a w 2020 roku internauci postawią na bardziej świadome życie cyfrowe. Respondenci mówią także o chęci poprawy standardów bezpieczeństwa i prywatności w sieci.

Z badań firmy Kaspersky wynika, że w 2019 roku wzrosła liczba kradzieży haseł. W 2018 roku takich incydentów było o 60 procent mniej.

Autorzy raportu apelują: dbajmy o bezpieczeństwo w sieci. Warto pamiętać o zabezpieczeniu haseł przy transakcjach online, warto też ograniczyć ilość danych, które mogą być widoczne lub przekazywane na zewnątrz. Eksperci radzą także, by wyłączyć nieużywane aplikacje i funkcje, a także usługi śledzenia oraz lokalizacji i regularnie czyścić pliki cookie.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Kaspersky