Zamknij

Posłowie z niższym wynagrodzeniem? Czarzasty: nie ma takiej potrzeby

05.05.2021 14:46
Czarzasty o pensjach polityków
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/east news

Niższa pensja dla parlamentarzystów? Lewica jest podzielona. O możliwość obniżenia pensji w szeregach partii pytani był Włodzimierz Czarzasty, który był gościem Radia ZET.

Wynagrodzenie posłów tylko do kwoty trzykrotności najniższej pensji? Posłowie partii Razem w 2019 roku przyjęli uchwałę, które zobowiązuje każdego, kto przynależy do ugrupowania, zmniejszenia własnego wynagrodzenia poselskiego.

W myśl przyjętej zasady parlamentarzyści mają oddawać część swoich zarobków na cele społeczne i charytatywne. Jak wynika z deklaracji Włodzimierza Czarzastego, który był gościem Radia ZET, Lewica nie jest jednak spójna w tym postanowieniu.

Pensje parlamentarzystów. Czarzasty: nie widzę potrzeby, by je zmieniać

W sierpniu 2019 roku Rada Krajowa partii Razem przyjęła uchwałę, w myśl której parlamentarzyści mieliby oddawać na cele dobroczynne nadwyżkę pensji powyżej trzykrotności płacy minimalnej. Takie zobowiązanie dotyczy każdego reprezentanta partii z mandatem poselskim lub senatorskim.

Pensja minimalna w 2021 roku wynosi 2800 zł brutto, zaś jej trzykrotność 8 400 zł brutto. To maksymalna kwota, jaką zgodnie z przyjętą deklaracją, mogą zarobić członkowie Razem.

W myśl ustawy o mandacie posła i senatora, całkowite zarobki parlamentarzystów mogą być znacznie wyższe. Wysokość uposażenia parlamentarzystów wynosi obecnie 8.016,70 zł brutto. Do tej kwoty należy doliczyć dietę parlamentarną, której wysokość w 2021 roku przekracza 2,5 tys. zł. Dodatkowe pieniądze przysługują politykom m.in. za pracę w komisjach i podkomisjach. Ponadto każdy senator i poseł może liczyć na ekstra pieniądze na prowadzenie biura, na zakwaterowanie, darmowe przejazdy i przeloty krajowe, a także na pokaźną kwotę wolną od podatku. Wysokość ryczałtu na funkcjonowanie biur poselskich i wynosi obecnie 15 200 zł miesięcznie. Można zatem domniemywać, że większość parlamentarzystów otrzymuje każdego miesiąca kwotę przekraczającą 10 tys. zł brutto.

W 2018 roku partia Razem próbowała namówić innych parlamentarzystów do obcięcia sobie pensji. Zaproponowała wówczas, żeby uposażenia posłów i senatorów były równe trzykrotności płacy minimalnej bez możliwości korzystania ze specjalnych zwolnień podatkowych.

Wszystko wskazuje na to, że spójności w sprawie niższych pensji brakuje także wewnątrz Lewicy. Szef Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty pytany był o to, czy jest gotów obniżyć swoje wynagrodzenie w myśl uchwały partii Razem.

Każda partia ma swoje zasady. Nie widzę potrzeby, by zmieniać sposób podchodzenia do pensji w mojej partii Nowej Lewicy 

Włodzimierz Czarzasty

- Koledzy z partii Razem mają prawo do kształtowania takich wynagrodzeń i ja to szanuję – podsumował polityk.

Posłuchaj podcastu

RadioZET.pl