Zamknij

Posłowie PiS chcą pozwolić na handel w niedziele. „Wymiar społeczny i zdrowotny”

20.09.2021 15:40
kartka o otwieraniu sklepu w niedziele
fot. Michał Tomaszkiewicz, RadioZET.pl

Dużo Polaków ma czas na zrobienie zakupów tylko w niedziele, w dzień wolny od pracy – przekonują posłowie PiS w uzasadnieniu projektu ustawy wprowadzającej prawo do handlu w siódmy dzień tygodnia dla rolników.

Zakaz handlu w niedziele został zaostrzony, gdyż  duże sieci handlowe zdecydowały się na skorzystanie z wyjątku pozostawionego w przepisach dla placówek pocztowych. Dzięki możliwości odbierania i wysyłania paczek sklepy mogły zgodnie z prawem zaprosić klientów także w niedziele.

Gdy ze sposobu zaczęła korzystać Biedronka, Lidl i Kaufland, obóz rządzący uchwalił ustawę zaostrzającą przepisy i uniemożliwiającą dalsze korzystanie z wyjątku placówkom pocztowym, które z usług pocztowych generują mniej niż 50 procent swoich przychodów. Niemal równocześnie pojawił się firmowany przez posłów PiS i Kukiz 15 projekt ustawy, który znosi zakaz handlu w niedziele dla rolników.

Zakaz handlu w niedziele nie dla rolników? Projekt ustawy w Sejmie

Nowe prawo zostało zaproponowane wspólnie przez posłów PiS i Kukiz 15. Zgodnie z jego założeniami, targowiska w soboty i niedziele mają być udostępniane bezpłatnie rolnikom, którzy zechcą sprzedawać tam swoje produkty.

Takie „dni sprzedaży bezpośredniej” mają przynieść wymierne korzyści dla rolników, którzy zamiast sprzedawać owoce swojej pracy pośrednikom, mogliby uzyskiwać lepsze ceny oferując je bezpośrednio klientom końcowym. Różnice między cenami w skupie a cenami na sklepowych półkach bywają nawet kilkunastokrotne.

Sobota, a w szczególności niedziela, dla wielu rolników, z uwagi na charakter pracy w rolnictwie, jest często jedynym dniem w ciągu tygodnia, w którym mogą oni promować i sprzedawać swoje produkty. Natomiast mieszkańcy miast w weekend będą mogli w dzień wolny od pracy zapoznać się z ofertą tradycyjnych, zdrowych, dobrej jakości, polskich produktów.

uzasadnienie ustawy

W ustawie zastrzeżono, że handel w niedziele mogliby prowadzić na targowiskach tylko rolnicy i członkowie ich rodzin, a sprzedawać mogliby tylko „artykuły rolno-spożywcze oraz wyroby wytworzone w gospodarstwie rolnym”.

Pomysłodawcy ustawy przekonują ponadto, że „skupienie handlu w sobotę i niedzielę, w jednym wyznaczonym w tym celu miejscu, na dogodnych dla rolników warunkach, leży w interesie nie tylko rolników, ale ma także wymiar społeczny i zdrowotny”.

Projekt poselski trafił do biura analiz sejmowych oraz konsultacji. Nie wiadomo, czy i kiedy zostanie skierowany do głosowania w Sejmie.

RadioZET.pl/money.pl