Zamknij

Inflacja w górę. Będzie kolejna podwyżka stóp procentowych?

30.11.2021 20:12
Czy RPP podniesie stopy procentowe
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

W środę 8 grudnia 2021 roku odbędzie się kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Czy należy oczekiwać dalszej podwyżki stóp procentowych? Oto możliwe scenariusze.

Inflacja pędzi w niespotykanym tempie. Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego wzrost cen w listopadzie 2021 roku sięgnął 7,7 proc.

Rada Polityki Pieniężnej od czasu koronakryzysu dwukrotnie podniosła stopy procentowe. Zdaniem analityków ich podwyżka to oczekiwany ruch RPP zważywszy na powszechną drożyznę. Czy Rada zrobi kolejny krok w kierunku umocnienia naszej waluty, która w ostatnim czasie wyjątkowo traci na wartości?

Posiedzenie RPP. Kolejna podwyżka stóp procentowych?

RPP dopiero w październiku 2021 roku po raz pierwszy w pandemii zdecydowała się na podwyżkę stóp procentowych. Stopa referencyjna skoczyła z minimalnego poziomu 0,1 proc. do 0,5 proc.

W listopadzie RPP ponownie, jednak znacznie śmielej, podniosła główną stopę referencyjną o 75 pkt. bazowych, do 1,25 proc. Czy należy oczekiwać, że w grudniu RPP znów podniesie stopy procentowe?

Eksperci banku inwestycyjnego Goldman Sachs przekazali, że w związku z publikacją niepokojących, inflacyjnych danych GUS, należy spodziewać się dalszego wzrostu cen. "Możliwe, że przekroczy poziom 8 proc. rdr" - zaznaczono.

Jak wskazano, dane inflacyjne z listopada nie pozostaną bez wpływu na decyzję RPP. "Podczas przyszłotygodniowego posiedzenia RPP może dojść do mocniejszej podwyżki stóp w porównaniu do bazowego scenariusza GS, zakładającego 50 pb" – pisze Goldman Sachs.

Eksperci są rozbici: z jednej strony rosnąca inflacja i słaby złoty skłaniają do podwyżki stóp procentowych, z drugiej jednak sytuacja epidemiczna pogarsza się. 1 grudnia rząd wprowadzi dodatkowe obostrzenia, co może wpłynąć na gospodarkę i w konsekwencji na politykę monetarną.

Adam Antoniak z Pekao SA ocenił z kolei, że mimo „tarczy antyinflacyjnej” i ryzyk związanych z pojawieniem się wariantu Omikron, RPP podniesie w grudniu stopy procentowe o 75 pb i będzie zacieśniać politykę pieniężną także w 2022 r.

Decyzję RPP poznamy w środę 8 grudnia 2021 roku.

RadioZET.pl/PAP