Zamknij

Portoryko pozwala osobom transpłciowym na zmianę płci w aktach urodzenia

Olga Papiernik
17.07.2018 14:25
tęcza w oku
fot. Harry Quan on Unsplash

Osoby transpłciowe w Puerto Rico mogą teraz modyfikować swoje akty urodzenia, aby dopasować ich tożsamość płciową, po tym, jak aktywiści wygrali pozew przeciwko gubernatorowi Stanów Zjednoczonych.


Zmiana, która weszła w życie w poniedziałek, będzie zgodna z wyrokiem Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych w Puerto Rico, który w kwietniu złamał politykę wyspy, uniemożliwiając osobom transpłciowym poprawianie płci w aktach urodzenia.
    
"Prawo do identyfikacji własnego istnienia leży u podstaw człowieczeństwa" - pisała wówczas sędzia okręgowy Carmen Consuelo Cerezo. "Musimy więc zważać na ich głosy:" kobieta, którą jestem "," mężczyzna, którym jestem ".

Ostatnie zwycięstwo społeczności LGBT pozostawia tylko trzy amerykańskie państwa, które zakazują zmiany znacznika płci na oficjalnych dokumentach tożsamości: Kansas, Ohio i Tennessee.
    
- To ulga, że w końcu mam akt urodzenia, który naprawdę odzwierciedla to, kim jestem - powiedziała jedna z powodów, Daniela Arroyo, w oświadczeniu wydanym przez Lambda Legal, organizację non-profit zajmującą się prawami obywatelskimi LGBT.

Omar Gonzalez Pagan, prawnik Lambda Legal, powiedział, że grupa złożyła pozew przeciwko rządowi Ohio.
    
W swoim oświadczeniu grupa stwierdziła, że prawie jedna trzecia osób transpłciowych, których dokumenty tożsamości są w sprzeczności z płcią, wydaje się, że odmówiono im świadczeń lub usług i napotykała nękanie lub napaść.

lm/mdo/wdb/OP