Zamknij

Porozumienie: zdaniem PiS Polacy zyskają na podwyżce podatków dla firm

03.08.2021 11:18
porozumienie nie zgodzi się na Polski Ład
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Polski Ład bez poparcia Porozumienia? Projekt zmian w podatkach, który trafił do konsultacji, ostro skrytykowała wiceminister rozwoju Anna Kornecka.

Podatki stały się kością niezgody po prawej stronie sceny politycznej. Polski Ład wprowadza rewolucję fiskalną, a Porozumienie już dziś deklaruje, że w takim wydaniu reformy nie poprze.

Skierowany do konsultacji projekt zmian w podatkach zakłada przynajmniej dwie „dobre zmiany”: wzrost kwoty wolnej od podatku i wyższy drugi próg podatkowy. Zapisy te pozostają jednak w cieniu reformy składki zdrowotnej, na której większość podatników jednak straci.

Kornecka: to nieprawda, że 90 proc. Polaków zyska na podwyższeniu podatków dla firm

Polski Ład podzielił nie tylko wyborców, ale i polityków. Prawo i Sprawiedliwość będzie musiało znaleźć koalicjantów, którzy poprą reformę podatkową, która niebawem będzie przedmiotem debaty sejmowej.

Reforma zakłada m.in. wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, czy też przesunięcie drugiego progu podatkowego do 120 tys. zł. Korzyści z tych zmian mogą okazać się znikome, zważywszy na zmiany związane ze składką zdrowotną.

Rząd ujednolici zasady obliczania składki zdrowotnej: każdy zapłaci 9 proc. opłatę liczoną od dochodu. Co więcej, Polski Ład likwiduje możliwość odliczenia w PIT części składki zdrowotnej. Do tej pory podatnicy mogli odliczyć 7,75 proc. podstawy wymiaru składki. To w praktyce oznacza podwyższenie stawki podatku o 7,75 podstawy wyliczenia tej składki, czyli mówiąc krócej: dodatkowe obciążenia

Jak mówiła na antenie TVN24 Anna Kornecka z Porozumienia, PiS może mieć problem ze znalezieniem sojuszników. Porozumienie sprzeciwia się bowiem „gwałtownej podwyżce podatków”.

Porozumienie bardzo jasno stawia granice i mówi, że sprzeciwiamy się tak gwałtownej podwyżce podatków. PiS mówi, (o podwyżce – przyp.red)tylko dla określonej grupy przedsiębiorców. Nie, ta określona grupa przedsiębiorców świadczy usługi, sprzedaje towary każdemu Polakowi w naszym kraju. Nie ma na to naszej zgody 

Anna Kornecka

Jej zdaniem, teza o tym, że 90 proc. Polaków zyska na podwyższeniu podatków dla przedsiębiorców, jest nieprawdziwa.

- Wszystkie wyliczenia pokazują, że nawet podatnicy ci najmniejsi, którzy rozliczają się kartą podatkową, oni też na tych rozwiązaniach tracą. Tracą bardzo wiele, bo to nie jest 50-100 zł miesięcznie, To są bardzo często kwoty w tysiącach złotych - powiedziała.
Jak dodała wiceminister, niewykluczone, że w razie braku kompromisu, Porozumienie ustąpi ze Zjednoczonej Prawicy.

RadioZET.pl/PAP (Mateusz Mikowski)/TVN24