Zamknij

Porozumienia warte miliardy dolarów między Chinami a Kambodżą

Olga Papiernik
11.01.2018 09:48
Porozumienia warte miliardy dolarów między Chinami a Kambodżą
fot. PAP Foto

Kambodża i Chiny podpisały w czwartek 19 porozumień wartych kilka miliardów dolarów, których celem jest rozwój kambodżańskiej infrastruktury, rolnictwa i opieki zdrowotnej. Chiny planują m.in. zbudować nowe lotnisku w stolicy Kambodży Phnom Penh.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Komentując porozumienia agencja Reutera pisze, że Kambodża coraz bardziej odwraca się od zachodnich darczyńców i inwestorów.
Umowy i protokoły ustaleń podpisano podczas spotkania premierów Kambodży i Chin, Hun Sena i Li Keqianga. Li stał na czele delegacji składającej się z wysokich rangą urzędników, która w czwartek składała oficjalną wizytę w Kambodży.
Jedno z najważniejszych porozumień dotyczy budowy drogi ekspresowej długości 200 km, która będzie łączyć Phnom Penh z nadmorskim kurortem Sihanoukville (Preah Seihanu lub Kompong Som).
Kambodżański minister robót publicznych i transportu Sun Chanthol powiedział agencji AP, że Chiny zainwestują 2 mld dolarów w tę drogę. Dodał, że prace mają się rozpocząć w tym roku i potrwają co najmniej 44 miesiące.
Inna umowa dotyczy budowy nowego lotniska w Phnom Penh. Szczegóły nie są znane, ale według agencji Kyodo projekt jest wart miliard dolarów. Podpisane w czwartek dokumenty dotyczą też grantów na projekty rozwojowe i na zakup kambodżańskiego ryżu - pisze Kyodo.
Chiny są kluczowym sojusznikiem i partnerem gospodarczym Kambodży, a ich poparcie umocniło pozycję Hun Sena w obliczu krytyki ze strony przeciwników, którzy twierdzą, że niszczy on demokrację przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi. W ciągu ostatnich 10 lat Chiny przekazały miliony dolarów na pomoc i inwestycje w Kambodży, zniosły cła na setki towarów i umarzały długi kraju.
W zamian Kambodża popiera Chiny na forum międzynarodowym, w tym w sporze z krajami Azji Południowo-Wschodniej dotyczącym Morza Południowochińskiego.
W 2017 roku Kambodżę odwiedziło 1,2 mln chińskich turystów, czyli prawie o 50 proc. więcej niż rok wcześniej. W tym roku oczekuje się 2 mln gości z Chin.

PAP/OP