Zamknij

Poprawki do tarczy antyinflacyjnej. Niższy VAT obejmie więcej kategorii?

20.01.2022 22:03
Mateusz Morawiecki
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Senat zajmując się przepisami tarczy antyinflacyjnej wprowadził poprawki poszerzające stosowanie niższych stawek VAT na więcej nośników energii, między innymi węgiel, koks i gaz LPG. Od Sejmu zależy, czy zaakceptuje niższe ceny na większą pulę produktów, czy też odrzuci obniżki.

Tarcza antyinflacyjna 2.0 ma wejść w życie 1 lutego 2022 roku. Rozwiązanie zaprojektowane do walki z wysoką inflacją zakłada obniżenie stawek VAT na żywność oraz paliwo. Pierwsza wersja tarczy zredukowała podatek od wartości dodanej naliczany na prąd elektryczny, gaz ziemny oraz ciepło systemowe.

Senat zaproponował, żeby listę nośników energii objętych niższą stawką VAT poszerzyć. Takie poprawki były zazwyczaj odrzucane przez Sejm – tak było z bonem turystycznym dla seniorów – tym razem jednak ustawę ze zmianami wyższa izba parlamentu poparła jednogłośnie. Za byli także senatorowie PiS.

Więcej produktów z niższą stawką VAT? Senat jednogłośnie poszerzył listę

Tarcza antyinflacyjna 2.0 na sześć miesięcy obniży stawki VAT na żywność i paliwo, w tym pierwszym przypadku do 0 procent. UOKiK zapowiedział monitorowanie cen w sklepach i zagroził nakładaniem kar w wysokości 10 procent obrotu, jeśli nie zostaną one odpowiednio obniżone.

Większe znaczenie w walce z inflacją będzie mieć obniżka stawki VAT na paliwo, które w ciągu roku podrożało o ponad 30 procent. Obniży to między innymi koszta transportu, co będzie widoczne w całej gospodarce.

Senat wprowadził do ustawy wprowadzającej tarczę antyinflacyjną 2.0 poprawki, dzięki którym tańszy stałby się między innymi węgiel i koks.

Redukcja podatku od wartości dodanej ma według propozycji Senatu dotyczyć również olejów napędowych, także tych używanych do celów opałowych (obniżka stawki do 8 procent). Tak samo zmieniona ma być wysokość VAT od gazu LPG wykorzystywanego do celów opałowych.

Jedną z poprawek jest zniesienie obowiązku informowania przy kasie o obniżeniu przez rząd stawek VAT. Z takiej okazji do promowania się obozowi rządowemu będzie jednak raczej trudno zrezygnować.

Tarcza antyinflacyjna 2.0 zakłada obniżenie stawek VAT do zera na mięso i ryby (oraz przetwory z nich), produkty mleczarskie, warzywa i owoce i przetwory z nich, zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze, niektóre napoje, np. zawierające co najmniej 20 proc. soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i roślinne alternatywy do nabiału.

Obniżone stawki podatku mają obowiązywać od 1 lutego 2022 do 31 lipca 2022. Zdaniem ekonomistów obniży to inflację o 3 punkty procentowe.

RadioZET.pl/PAP