Zamknij

Ponad połowa nowych norweskich samochodów jest elektrycznych

Olga Papiernik
03.01.2018 12:45
Ponad połowa nowych norweskich samochodów jest elektrycznych
fot. East News

W zeszłym roku pojazdy elektryczne lub hybrydowe stanowiły ponad połowę wszystkich nowych samochodów sprzedawanych w Norwegii, oficjalne dane ukazały się w środę, potwierdzając pionierską rolę kraju w transporcie bezemisyjnym.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Zobacz także

Zero emisji, głównie całkowicie elektryczne, a także kilka samochodów napędzanych wodorem, stanowiły 20,9 procent całkowitej sprzedaży w 2017 r., podczas gdy pojazdy hybrydowe stanowiły 31,3 procent.

Oznacza to wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem, kiedy samochody o zerowej emisji i samochody hybrydowe stanowiły odpowiednio 15,7% i 24,5% sprzedaży.

Norwegia, największy producent ropy naftowej w Europie Zachodniej, postawiła sobie ambitny cel, jakim jest niesprzedanie nowych samochodów z silnikiem spalinowym do 2025 roku.

Właściciele ekologicznych aut korzystają również z wielu przywilejów, takich jak darmowe przejazdy po mieście, promy, parkowanie i doładowywania na parkingach publicznych, mają także prawo do wjazdów na pasy autobusowe.

Zagłosuj

Czy posiadasz elektryczny samochód?

Liczba głosów:

W zeszłym roku prawicowy rząd próbował usunąć jedną z ulg podatkowych na duże i luksusowe elektryczne sedany, co zostało nazwane "podatkiem Tesli", ale później został zmuszony do wycofania się z powodu sprzeciwu ze strony centroprawicowych sojuszników.

phy/ik/jh/TESLA MOTORS/OP

Trwają prace serwisowe. Zapraszamy wkrótce