Zamknij

Ponad 800 firm powstanie dzięki funduszom unijnym

Olga Papiernik
06.12.2017 16:52
Ponad 800 firm powstanie dzięki funduszom unijnym
fot. Josh Rose on Unsplash

Ponad 800 firm powstanie na Dolnym Śląsku dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) na lata 2014-2020. Ich właściciele otrzymają z funduszy unijnych bezzwrotną dotację oraz wsparcie na prowadzenie działalności.

Jak poinformował w środę PAP rzecznik Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy Stefan Augustyn, dzięki środkom z RPO na Dolnym Śląsku powstaną co najmniej 824 firmy, a ich założyciele otrzymają bezzwrotną dotację w wysokości od 23 do 25 tys. zł.

Właściciele firm mogą również liczyć na wsparcie pomostowe, czyli finansową pomoc na prowadzenie działalności. To, jak podał Augustyn, od 1,2 do 2 tys. zł miesięcznie. Środki te będą wypłacane przez rok. - Pieniądze te można przeznaczyć na pokrycie opłat związanych z prowadzeniem biznesu, m.in. składki na ubezpieczenia, czynsz, czy też opłaty za media. Fundusze będzie można wydać również np. na usługi księgowe, prawne, czy też promocję. - powiedział Augustyn.

Bartosz Kotecki, wicedyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy podkreślił, że bezzwrotna pomoc ze środków unijnych pozwala wystartować z własnym biznesem. - Na tym nie koniec, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że na starcie potrzebna jest jeszcze dodatkowa pomoc, stąd też jest tzw. wsparcie pomostowe na pokrycie bieżących wydatków firmy. - powiedział Kotecki.

Pomoc skierowana jest do mieszkańców Dolnego Śląska, którzy mają więcej niż 30 lat, nie mają pracy, w tym do osób po 50. roku życia, osób z niepełnosprawnościami czy osób długotrwale bezrobotnych.

Dysponentem środków unijnych w ramach tego programu są organizacje z Dolnego Śląska, które wygrały konkurs ogłoszony przez Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy. Zainteresowani otrzymaniem dofinansowania na prowadzenie własnej działalności mogą składa projekty do tych instytucji od początku 2018 r. 

PAP/Agata Tomczyńska, Piotr Doczekalski/OP