Zamknij

Ponad 2,3 mld zł na wypłatę rekompensat za utracony deputat węglowy

Olga Papiernik
08.12.2017 14:45
Ponad 2,3 mld zł na wypłatę rekompensat za utracony deputat węglowy
fot. Agencja Gazeta

Górnicze spółki, które będą wypłacać emerytom i rencistom 10-tysięczne rekompensaty za utracony deputat węglowy, rozpoczną wypłaty "niezwłocznie" po otrzymaniu pieniędzy na ten cel z budżetu państwa; trwają procedury związane z przekazaniem pieniędzy do spółek - wynika z informacji resortu energii.

Ustawa o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla weszła w życie w październiku, a wnioski o 10-tysięczną rekompensatę były przyjmowane do 18 listopada. W końcu listopada nastąpiła nowelizacja budżetu państwa, dzięki czemu możliwe jest uruchomienie ponad 2,3 mld zł na wypłatę rekompensat.

Przedsiębiorstwami wypłacającymi świadczenie - zgodnie z ustawą - będą: Spółka Restrukturyzacji Kopalń, Jastrzębska Spółka Węglowa, Tauron Wydobycie i Lubelski Węgiel Bogdanka.

- Wypłaty rekompensat spółki rozpoczną po otrzymaniu środków z dotacji budżetowej przyznanej przez Ministra Energii. Obecnie trwają konieczne procedury zmierzające do przekazania środków do przedsiębiorstw wypłacających. - podał w piątek wydział prasowy Ministerstwa Energii, w odpowiedzi na pytania PAP w tej sprawie.

- Po wpływie środków spółki niezwłocznie rozpoczną wypłaty rekompensat. - zapewnili przedstawiciele resortu. W czwartek w Sejmie wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski poinformował, że środki na rekompensaty są - uruchamiane i przygotowywane do wypłaty.

Wcześniej wiceminister wyrażał nadzieję, że rozpoczęcie części wypłat będzie możliwe już w okolicach Barbórki - obchodzonego 4 grudnia Dnia Górnika, jednak procedury związane z przekazaniem środków budżetowych do spółek nie zostały do tego czasu zakończone. Resort energii od początku procedowania ustawy w Sejmie zapowiadał, że wypłata świadczenia ma nastąpić do końca 2017 roku, co obecnie nie jest zagrożone.

Złożono 240 tys. wniosków o rekompensaty

Liczbę osób uprawnionych do rekompensat szacowano na ponad 235 tys. osób. W ustawowym terminie, do 18 listopada, wpłynęło nieco ponad 236 tys. wniosków o świadczenie. W czwartek w Sejmie Tobiszowski mówił, że w sumie przyjęto ponad 240 tys. wniosków. Podlegają one stosownej weryfikacji pod kątem potwierdzenia uprawnień danej osoby do rekompensaty.

Prawo do bezpłatnego węgla było elementem wynagrodzenia górników i świadczeniem dla emerytów i rencistów; był to rodzaj zobowiązania państwa wobec pracowników kopalń, jednym z warunków umowy o pracę. Rekompensaty otrzymają emeryci i renciści, którzy mieli ustalone prawo do deputatu (w naturze albo ekwiwalentu pieniężnego), a którym świadczenie zawiesiły spółki węglowe.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

PAP/Marek Błoński/OP