Zamknij

Ponad 1,2 mld zł z funduszy unijnych na drogi i kolej

Olga Papiernik
04.04.2018 13:09
Pendolino na moście w Warszawie
fot. Arkadiusz Ziolek/ East News

Ponad 1,2 mld zł z funduszy unijnych trafi do drogowców i kolejarzy. Dzięki tym pieniądzom Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybuduje drogę S17 z Warszawy do Garwolina, zaś PKP Intercity zmodernizuje, a warszawska Szybka Kolej Miejska kupi pociągi.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Umowy o wsparcie inwestycji z funduszy unijnych podpisali w środę przedstawiciele obu kolejowych spółek, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych - rządowej agendy, która ocenia wnioski o dofinansowanie. Wartość wszystkich trzech projektów to ponad 2,7 mld zł, a dofinansowania unijnego z Programu Infrastruktura i Środowisko - ponad 1,2 mld zł.

Droga ekspresowa za 1,25 mld zł

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybuduje prawie 37 km drogi ekspresowej S17 od węzła Lubelska (miejsce, w którym południowa obwodnica Warszawy będzie łączyć się z drogą S17) do Garwolina. Nowa ekspresówka będzie przebiegać przez powiaty otwocki (gmina Wiązowna, gmina Celestynów, miasto Otwock, gmina Kołbiel) i garwoliński (gminy Pilawa i Garwolin). Budowa odcinka rozpoczyna się we wsi Góraszka w gminie Wiązowna (za węzłem Lubelska), a kończy w miejscu, w których S17 łączy się z istniejącą obwodnicą Garwolina. Wartość inwestycji to 1,25 mld zł, a dofinansowanie unijne wyniesie 618,5 mln zł.

Inwestycję zakończymy w 2020 roku, ale część odcinków będzie przejezdna wcześniej - powiedział wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz. Przypomniał, że to już 39. umowa o dofinasowanie GDDKiA z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik zaznaczył, że zbudowana droga w kierunku Lublina skróci czas przejazdu do wielu miast. - Pojedziemy szybciej do Lublina, ale także na przykład do Rzeszowa, dzięki budowie drogi S19 pomiędzy Lublinem a Rzeszowem. Doprowadzi to m.in. do lepszego skomunikowania Warszawy z Rzeszowem - zauważył Słowik.

PKP Intercity

PKP Intercity zmodernizuje 183 wagony i 20 lokomotyw elektrycznych. Spółka zmodernizuje też 6 lokomotyw spalinowych do prowadzenia prac manewrowych na stacjach i bocznicach oraz kupi 6 pojazdów szynowo-drogowych do prowadzenia prac manewrowych na terenie stacji postojowych. Jak podano, wartość inwestycji to 990,4 mln zł, a dofinansowanie unijne wyniesie 402,5 mln zł.

Inwestycja jest częścią największego programu inwestycyjnego w historii PKP Intercity. Na zakup nowych wagonów i lokomotyw oraz modernizację już posiadanych, a także na stacje postojowe spółka przeznaczy do 2023 roku około 7 mld zł - przypomniał prezes PKP SA Krzysztof Mamiński.

Nowe pociągi SKM

Natomiast warszawska SKM kupi 21 pociągów - 15 pięcioczłonowych i 6 czteroczłonowych. Zmodernizuje też swoje zaplecze techniczno-postojowe na warszawskich Szczęśliwcach. Zakupione pociągi będą wykorzystywane na liniach obsługiwanych przez SKM w Warszawie. Wartość inwestycji to 498,6 mln zł, dofinansowanie unijne wyniesie 202,7 mln zł.

- Nowymi drogami i połączeniami kolejowymi łączymy Polskę  - wskazał wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.Dlatego tak duże znaczenie mają podpisane dzisiaj umowy na dofinasowanie modernizacji i zakup taboru, ale także na budowę odcinka drogi ekspresowej S17. Transport kolejowy i drogowy powinny się wzajemnie uzupełniać - zaznaczył.

PAP/Mariusz Polit/OP