Zamknij

Pomysły na home office. Co i jak robić z domu?

Materiał sponsorowany
01.04.2020 13:38
Pomysły na home office. Co i jak robić z domu?

W obliczu zagrożenia koronawirusem Polacy odpowiedzialnie zostali w domach. Część przeszła na tryb pracy zdalnej, część opiekuje się dziećmi, a część po prostu ograniczyła wyjścia do niezbędnego minimum.

Po wysprzątaniu mieszkania, ułożeniu wszystkich puzzli, nadrobieniu zaległych lektur i seriali często nadchodzą chwile nudy i stagnacji… Nie daj się im i spraw, by z czasu spędzonego z domu wycisnąć tyle, ile tylko się da!

Zdobywaj wiedzę

Zwykliśmy mówić, że „doba ma tylko 24 godziny” i w natłoku codziennych obowiązków często brakuje czasu na inwestycję w siebie, swoją wiedzę i umiejętności. Praca, zakupy, sprzątanie, gotowanie, wizyty u rodziny, sprawy urzędowe, pomoc dzieciom w lekcjach. Na udział w szkoleniu czy lekturę branżowego artykułu po prostu nie było miejsca w codziennym kalendarzu. Teraz może się to zmienić.

Zinwentaryzuj czas, który obecnie spędzasz w domu i znajdź choć jedną godzinę w tygodniu na nauczenie się czegoś nowego. W drodze do tego celu pomocne mogą okazać się kursy online i webinary. Wystarczy chwila poszukiwań w sieci, by odnaleźć coś wartościowego dla siebie. Bogatą ofertę ma m.in. Akademia home.pl, która organizuje bezpłatne webinary z pogranicza biznesu i IT. W sieci roi się także od specjalistycznych blogów, branżowych podcastów i interesujących portali, z których możesz dowiedzieć się czegoś, co rozwinie nie tylko Ciebie, ale i Twój biznes. Skorzystaj z tej możliwości szczególnie teraz.

Pracuj zdalnie

Pobyt w domu nie musi oznaczać spadku efektywności pracy Twojej i Twoich współpracowników. To prawda, że codzienne rozpraszacze mogą skutecznie odciągać od zawodowych zadań, ale – z drugiej strony – istnieją także narzędzia, które pozytywnie wpłyną na komunikację i współpracę w zespole. Trzeba tylko po nie sięgnąć.

Jednym z najpopularniejszych narzędzi do sprawnego przejścia firmy na tryb home office bez wątpienia jest TeamViewer, który umożliwia wgląd w zasoby komputera współpracowników i np. rozwiązanie problemów technicznych przez wsparcie IT. Wszystko bez fizycznego kontaktu.

Sprawdzone i wszechstronne rozwiązania dostarczają m.in. dwaj światowi giganci technologiczni – Microsoft i Google. Pierwszy z nich oferuje słynny pakiet Office w wersji 365, a więc w całości przystosowany do pracy na odległość. Drugi proponuje G Suite z Gmailem we własnej domenie. Oba narzędzia pozwalają na efektywną komunikację, organizowanie wideokonferencji i grupowych czatów, współtworzenie dokumentów, przygotowanie zespołowych prezentacji i – oczywiście – obsługę poczty e‑mail z dowolnego urządzenia i miejsca na Ziemi.

W pracy zdalnej pomogą także chmury (np. OneDrive lub Dropbox), które pozwalają bezpiecznie i na odległość przekazywać i magazynować dane oraz dzielić się nimi z innymi osobami z firmy i spoza niej. Elektroniczne podpisy kwalifikowane umożliwiają z kolei podpisywanie pism i umów bez wychodzenia z domu.

Przenieś sprzedaż do sieci

Sytuacja stacjonarnych sprzedawców i ich sklepów w czasach zagrożenia koronawirusem jest, delikatnie mówiąc, niepokojąca. Wizja ograniczenia działalności lub czasowego zamknięcia biznesu stała się realna. Na szczęście niektóre z firm z powodzeniem prowadzą sprzedaż przez Internet, co zapewnia im ciągłość finansową i możliwość przeczekania tych trudnych dla branży handlowej czasów. Może podczas pobytu w domu warto zastanowić się, czy Twoja firma także może sprzedawać swoje produkty i usługi przez Internet.

Jeśli odpowiedź brzmi twierdząco, nie ma na co czekać! Budowa esklepu nie musi trwać miesiącami. Przy dobrej organizacji i wykorzystaniu sprawdzonych mechanizmów oferowanych przez renomowanych partnerów gotowy sklep może powstać nawet w… tydzień. Jeśli zupełnie nie znasz się na kwestiach technologicznych i prowadzeniu biznesu w sieci – skorzystaj z oferty całościowego przygotowania e-biznesu „pod klucz” i – nie martwiąc się o wprowadzenie danych, przygotowanie regulaminów, kwestie logistyki i płatności – zacznij zarabiać bez wychodzenia z domu.

Załóż biznes online

Jeśli prowadzisz biznes, którego nie da się odnaleźć w Internecie, to już pewnie wiesz, że należy to zmienić. Trudny czas zagrożenia epidemicznego uświadomił wielu przedsiębiorcom, jak ważna jest obecność w sieci. Własna strona internetowa gwarantuje ciągłość prowadzenia działań biznesowych, nawet jeśli drzwi do firmy pozostają zamknięte. Być może czas spędzony w domu jest właśnie tą chwilą, w której zdecydujesz się przenieść swój biznes na wyższy poziom i zaistnieć w Internecie. To całkiem proste!

Budowę firmowej strony najlepiej zacząć od wyboru domeny, która będzie adresem Twojej działalności w Internecie. Możesz to zrobić, korzystając z wyszukiwarki domen. Następnie przyjdzie czas na hosting, a więc serwer do przechowywania danych lub kreator, który pozwoli Ci samodzielnie, intuicyjnie zbudować cały serwis od zera. Dzięki wielu eksperckim artykułom, bazom wiedzy, tutorialom i możliwości wsparcia świadczonego online przez niektóre firmy, możesz zrobić to sam. Tym bardziej, że kreator nie wymaga od użytkownika specjalistycznej wiedzy technicznej.

Po kilku (kilkunastu? kilkudziesięciu?) godzinach pracy będziesz mógł zaprosić na swoją stronę Internautów i zaprezentować im swoją ofertę. Nawet jeśli siedziba Twojej firmy będzie nieczynna. Inwestycja w biznes jest czymś, na co warto poświęcić czas. Zwłaszcza, gdy siedzimy w domach.

Nie zapominaj o odpoczynku

Gdy już weźmiesz udział w webinarach, wysłuchasz podcastów i przeczytasz wszystkie interesujące artkuły na blogach, gdy stworzysz sklep online, zbudujesz własną stronę WWW, przeprowadzisz wideokonferencje ze współpracownikami… odpocznij!

Pomóc w tym może zbawienna dawka sportu, dobra książka lub ciekawy film albo serial. Jeśli zdecydujesz się na tę ostatnią możliwość, skorzystaj ze sprawdzonych, legalnych źródeł i szerokiej oferty wideo na żądanie. Taką ma m.in. polski serwis CDA Premium, do którego możesz uzyskać dostęp, nie wstając z kanapy. Co więcej, jeśli skorzystasz z kuponów prepaid, nie będziesz musiał wpisywać w serwisie streamingowym numeru swojej karty płatniczej i decydować się na automatyczne, autoodnawialne subskrypcje.

Jest jeszcze jeden spory plus tej sytuacji – zanim obejrzysz wszystkie interesujące filmy i seriale, ten trudny, „domowy” czas minie i znowu będziesz chodził do pracy, robił zakupy, sprzątał, gotował, odwiedzał rodzinę i pomagał dzieciom w lekcjach. A doba znowu będzie mieć tylko 24 godziny… Ale zanim to nastąpi, odwiedź serwis o home office od home.pl i wykorzystaj czas spędzony w domu najlepiej jak to możliwe!