Zamknij

Dotacje dla rolników. Zbliża się termin składania wniosków

27.09.2019 10:37
Dotacje dla rolników poszkodowanych w wyniku suszy
fot. Shutterstock/ sima (ilustracyjne)

Rolnicy poszkodowani przez suszę i powodzie mogą liczyć na rządowe wsparcie. Wnioski o dotację będą przyjmowane od 3 października.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Pomoc przysługuje rolnikom, którzy na swoich gospodarstwach rolnych odnotowali straty spowodowane wystąpieniem suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi. Chodzi o zniszczenia powstałe na co najmniej 30 procentach powierzchni upraw. 

Zobacz także

Rządowa pomoc dla rolników – stawki

  •  Najwięcej otrzymają rolnicy, którzy odnotowali straty na co najmniej 70 procentach powierzchni ziemi. Wówczas otrzymają oni 1000 złotych na 1 hektar upraw. Stawka będzie obowiązywała pod warunkiem, że obsada zwierząt (bydła, owiec, kóz lub koni) na użytkach zielonych wynosi co najmniej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej na 1 ha tych użytków.
  • Jeśli straty powstały na powierzchni większej niż 30 procent i mniejszej niż 70 – rolnikom przysługuje 500 złotych dotacji na hektar. Stawka ta nie dotyczy wieloletnich użytków zielonych, na których obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie wynosi poniżej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej na 1 hektar tych użytków.
  •  Rolnicy otrzymają 500 złotych na  hektar powierzchni wieloletnich użytków zielonych w przypadku szkody obejmującej co najmniej 70 procent powierzchni. Stawka ta dotyczy użytków, na których obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie wynosi poniżej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej na hektar.
  •  Jeśli na terenach zielonych występuje mniejsza osada zwierząt niż w proporcji 0,3 sztuki na hektar, a rolnicy odnotowali straty odejmujące od 30 do 70 procent ziemi, wówczas przysługuje im 250 złotych na hektar.

Zobacz także

Wnioski – terminy

Wnioski należy złożyć do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego. Do wniosku o udzielenie pomocy należy dołączyć m.in. kopię protokołu oszacowania szkód – informuje resort rolnictwa.

Zobacz także

Formularz wniosku o udzielenie pomocy będzie dostępny na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa>>>  

Wnioski przyjmowane będą od 3 do 31 października.

Według danych resortu rolnictwa, straty suszowe wystąpiły na powierzchni 4 milionów 135 tysięcy hektarów ziemi. Poszkodowanych jest 242 tysięcy gospodarstw.

RadioZET.pl