Zamknij

Pół miliarda złotych dla rolników. Wypłaty ruszyły

15.10.2019 14:10
Pomoc suszowa 2019. terminy, zasady
fot. Shutterstock/HQuality (ilustracyjne)

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła wypłaty dla poszkodowanych przez suszę i powodzie rolników. Na ich konta do tej pory trafiło ponad 200 milionów złotych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin 

Rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku suszy lub powodzi, mogą liczyć na wsparcie. Przysługuje im maksymalnie 1000 złotych rekompensaty za hektar. Zgodnie z szacunkami poszkodowanych jest 252 tysięcy rolników.

Można oczekiwać, że wniosków o wsparcie będzie jeszcze więcej. Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski poinformował, że obecnie jeszcze 1240 komisji szacuje straty, a zakończyło pracę 530. Straty stwierdzono na powierzchni 4,3 mln ha, w tym straty powyżej 70 procent oszacowano na 1 mln 433 tysięcy hektarów.

Zobacz także

Pomoc będzie przysługiwała tym rolnikom, u których straty z powodu klęsk żywiołowych w gospodarstwie wyniosły co najmniej 30 procent danej uprawy.

Uwaga! Wnioski o dopłatę można składać tylko do końca października.

Pomoc suszowa dla rolników – zasady

Zobacz także

  • Najwięcej otrzymają rolnicy, którzy odnotowali straty na co najmniej 70 procentach powierzchni ziemi. Wówczas otrzymają oni 1000 złotych na 1 hektar upraw. Stawka będzie obowiązywała pod warunkiem, że obsada zwierząt (bydła, owiec, kóz lub koni) na użytkach zielonych wynosi co najmniej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej na 1 ha tych użytków.
  • Jeśli straty powstały na powierzchni większej niż 30 procent i mniejszej niż 70 – rolnikom przysługuje 500 złotych dotacji na hektar. Stawka ta nie dotyczy wieloletnich użytków zielonych, na których obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie wynosi poniżej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej na 1 hektar tych użytków.
  • Rolnicy otrzymają 500 złotych na  hektar powierzchni wieloletnich użytków zielonych w przypadku szkody obejmującej co najmniej 70 procent powierzchni. Stawka ta dotyczy użytków, na których obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie wynosi poniżej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej na hektar.
  • Jeśli na terenach zielonych występuje mniejsza osada zwierząt niż w proporcji 0,3 sztuki na hektar, a rolnicy odnotowali straty odejmujące od 30 do 70 procent ziemi, wówczas przysługuje im 250 złotych na hektar.

Zobacz także

Na pomoc suszową rząd na razie przeznaczył 500 mln złotych.

 

RadioZET.pl/PAP