Zamknij

Pomoc suszowa. ARiMR: na konta rolników wpłynęło 150 milionów złotych

11.10.2019 15:45
Na konta rolników wpłynęło 150 milionów złotych
fot. Shutterstock/ igorstevanovic (ilustracyjne)

Do piątku na konta rolników poszkodowanych przez tegoroczną suszę trafiło już ponad 150 milionów złotych - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.   

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Rolnicy poszkodowani przez suszę i powodzie mogą liczyć na rządowe wsparcie. Od początku października mogą składać wnioski o dotacje. Jak informuje ARiMR, do tej pory wpłynęło ich ponad 80 tysięcy.

Czas na składanie wniosków mija 31 października.

Zobacz także

Pomoc suszowa dla rolników - zasady

Dofinansowanie przysługuje rolnikom jeśli w wyniku suszy lub powodzi ponieśli straty na przynajmniej 30 procentach ziemi.

  • Najwięcej otrzymają rolnicy, którzy odnotowali straty na co najmniej 70 procentach powierzchni ziemi. Wówczas otrzymają oni 1000 złotych na 1 hektar upraw. Stawka będzie obowiązywała pod warunkiem, że obsada zwierząt (bydła, owiec, kóz lub koni) na użytkach zielonych wynosi co najmniej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej na 1 ha tych użytków.
  • Jeśli straty powstały na powierzchni większej niż 30 procent i mniejszej niż 70 – rolnikom przysługuje 500 złotych dotacji na hektar. Stawka ta nie dotyczy wieloletnich użytków zielonych, na których obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie wynosi poniżej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej na 1 hektar tych użytków.
  • Rolnicy otrzymają 500 złotych na  hektar powierzchni wieloletnich użytków zielonych w przypadku szkody obejmującej co najmniej 70 procent powierzchni. Stawka ta dotyczy użytków, na których obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie wynosi poniżej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej na hektar.
  • Jeśli na terenach zielonych występuje mniejsza osada zwierząt niż w proporcji 0,3 sztuki na hektar, a rolnicy odnotowali straty odejmujące od 30 do 70 procent ziemi, wówczas przysługuje im 250 złotych na hektar.

Zobacz także

RadioZET.pl