Zamknij

Pomoc suszowa 2019. Mija termin składania wniosków

29.11.2019 08:40
Pomoc suszowa 2019. Wnioski do 29 listopada
fot. Shutterstock/Dariusz Banaszuk (ilustracyjne)

Tylko do piątku 29 listopada rolnicy mogą składać wnioski o wsparcie finansowe. Chodzi o straty powstałe w wyniku suszy i powodzi.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Do piątku 29 listopada 2019 roku rolnicy, którzy ponieśli straty w uprawach z powodu suszy lub innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych mogą składać w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o pomoc – poinformował urząd.

Zobacz także

Termin składania wniosków był kilkukrotnie wydłużany. Pierwotnie nabór wniosków miał trwać do 31 października. Rolnicy, decyzją ministra rolnictwa i rozwoju wsi, otrzymali jednak dodatkowe cztery tygodnie na złożenie wymaganych dokumentów.

Zobacz także

Pomoc jest udzielana na każdy hektar upraw dotkniętych klęską żywiołową, w przypadku gdy szkody spowodowane tegoroczną suszą, huraganem, gradem, deszczem nawalnym, przymrozkami wiosennymi lub powodzią oszacowane przez komisję powołaną przez wojewodę, wynoszą co najmniej 30 procent danej uprawy. Wysokość wsparcia finansowego jest zróżnicowana.

Pomoc suszowa. Zasady

Dofinansowanie przysługuje rolnikom, jeśli w wyniku suszy lub powodzi ponieśli straty na przynajmniej 30 procentach ziemi

Zobacz także

  • Najwięcej otrzymają rolnicy, którzy odnotowali straty na co najmniej 70 procentach powierzchni ziemi. Wówczas otrzymają oni 1000 złotych na 1 hektar upraw. Stawka będzie obowiązywała pod warunkiem, że obsada zwierząt (bydła, owiec, kóz lub koni) na użytkach zielonych wynosi co najmniej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej na 1 ha tych użytków.
  • Jeśli straty powstały na powierzchni większej niż 30 procent i mniejszej niż 70 – rolnikom przysługuje 500 złotych dotacji na hektar. Stawka ta nie dotyczy wieloletnich użytków zielonych, na których obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie wynosi poniżej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej na 1 hektar tych użytków.
  • Rolnicy otrzymają 500 złotych na  hektar powierzchni wieloletnich użytków zielonych w przypadku szkody obejmującej co najmniej 70 procent powierzchni. Stawka ta dotyczy użytków, na których obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie wynosi poniżej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej na hektar.
  • Jeśli na terenach zielonych występuje mniejsza obsada zwierząt niż w proporcji 0,3 sztuki na hektar, a rolnicy odnotowali straty odejmujące od 30 do 70 procent ziemi, wówczas przysługuje im 250 złotych na hektar.

Zobacz także

RadioZET.pl/ARiMR