Zamknij

Rząd szykuje wsparcie finansowe dla artystów

14.08.2020 17:56
Będzie wsparcie dla artystów
fot. PAP/Radek Pietruszka

Artyści będą mogli liczyć na ekstra wsparcie finansowe w postaci pomocy socjalnej. Posłowie opowiedzieli się za projektem.

Rząd chce wesprzeć także branżę artystyczną. W najnowszej noweli proponuje wsparcie dla twórców i artystów w postaci pomocy socjalnej.

Projekt zakłada też wsparcie dla samorządowych instytucji artystycznych i innych organizacji pozarządowych, które będą mogły ubiegać się o wsparcie w wymiarze do 40 procent utraconych przychodów.

Wsparcie dla twórców i podmiotów prowadzących działalność artystyczną

Artyści doczekali się wsparcia, a Sejm jest już na ostatniej prostej w procedowaniu ustawy. Wszystkie kluby opowiedziały się w piątek za projektem noweli ustawy przyznającym wsparcie finansowe twórcom i podmiotom prowadzącym działalność artystyczną w dziedzinie teatru, muzyki lub tańca.

Zobacz także

Marek Suski z PiS, który przedstawiał projekt, mówił, że zakłada on wsparcie dla tych, którzy ze względu na pandemię zostali odcięci od źródeł zarobkowania. Taką grupą są m.in. artyści.

Osoby prywatne mogą ubiegać się o wsparcie w wysokości nawet 50 proc. utraconych przychodów. Organizacje artystyczne z kolei otrzymają wsparcie w wysokości 40 proc. utraconych przychodów z działalności statutowej oraz dodatkowej za okres od 12 marca do 31 grudnia, obliczonych na podstawie danych z analogicznego okresu roku 2019.

RadioZET.pl/PAP