Zamknij

Rolnicy mogą liczyć na wsparcie. Ustawa z podpisem prezydenta

21.08.2020 10:43
Pomoc dla rolników. Prezydent podpisał ustawę
fot. Shutterstock/vientocuatroestudio (ilustracyjne)

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego. Rolnicy będą mogli liczyć na dodatkowe pieniądze.

Rolnicy w doczekali się wsparcia w dobie koronakryzysu. Pomoc otrzymają rolnicy, a także mali i średni przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność związaną z rolnictwem.

W ramach funduszu wsparcia do rolników trafi 270 milionów euro, czyli nieco ponad miliard złotych.

Będzie wsparcie dla rolników. Ustawa z podpisem prezydenta

Z informacji przekazanych przez Kancelarię Prezydenta wynika, że podpisana ustawa dotyczy wdrożenia pomocy dla rolników w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Tymczasowe wsparcie dla rolników i przedsiębiorców dotkniętych kryzysem będzie udzielone w formie ryczałtowej płatności przyznawanej na wniosek poszkodowanego.

Zobacz także

Jak czytamy w komunikacie, „pomoc w ramach tego działania będzie udzielana w formie jednorazowej płatności ryczałtowej dla rolników przyznawanej oraz wypłacanej na podstawie decyzji administracyjnej, na wniosek o przyznanie pomocy, będący jednocześnie wnioskiem o płatność”.

Zobacz także

Urzędnicy będą mogli zatwierdzać wnioski do końca roku. Wysokość wsparcia dla rolników zależna będzie od rodzaju prowadzonej produkcji, przede wszystkim zwierzęcej, i ustalana według wzoru, który uwzględnia kwotę pomocy przysługującą rolnikowi w związku ze wszystkimi rodzajami i skalą prowadzonej przez niego produkcji rolnej.

RadioZET.pl/PAP