Zamknij

Pomoc dla gospodarstw dotkniętych wirusem ASF

Olga Papiernik
18.01.2018 13:05
Pomoc dla gospodarstw dotkniętych wirusem ASF
fot. Marek Maliszewski/East News

Komisja Europejska zatwierdziła program pomocy krajowej, z którego będą korzystać producenci rolni z województw: mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i lubelskiego, którzy ponieśli straty w wyniku wystąpienia afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Jak poinformował w czwartek resort rolnictwa, "pomoc będzie udzielana producentowi świń, którego siedziba stada znajduje się na obszarze objętym częścią II lub III załącznika do decyzji 2014/709/UE lub na obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń i z tego powodu uzyskał obniżone dochody z tytułu prowadzenia produkcji świń".

Zobacz także

Z pomocy nie będą mogli już skorzystać rolnicy, którzy wcześniej otrzymali wsparcie przeznaczone dla producentów mleka i rolników w innych sektorach hodowlanych; osoby, które dostały pieniądze w ramach nadzwyczajnych środków wspierania rynku wieprzowiny lub przyznano im odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia albo na podstawie decyzji powiatowego lekarza weterynarii. O pomoc nie będą mogli też ubiegać producenci, którzy sprzedali świnie w ramach prowadzonej działalności m.in. handlowej i przetwórczej.

Pomoc będzie udzielana w wysokości kwoty obniżenia dochodu począwszy od 1 lipca 2017 r. w porównaniu do średniego dochodu uzyskiwanego z produkcji świń z trzech ostatnich lat.

Zobacz także

Rolnicy chcąc uzyskać pomoc, będą musieli złożyć stosowny wniosek do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pomoc będzie przyznawana w drodze decyzji kierownika biura powiatowego Agencji.

Formularz wniosku udostępni Agencja na stronie internetowej. Do wniosku rolnik będzie musiał dołączyć oświadczenie o kwocie utraconego dochodu.

Program wejdzie w życie siedem dni po jego opublikowaniu.

PAP/Anna Wysoczańska/OP