Zamknij

Polsko-Amerykańska współpraca energetyczna

Olga Papiernik
16.12.2017 10:18
Polsko-Amerykańska współpraca energetyczna
fot. Agencja Gazeta

-Dostęp do amerykańskiego gazu jest ważnym czynnikiem dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski. - podkreślił minister Witold Waszczykowski w rozmowie z zarządem firmy Cheniere Energy LNG.

Drugiego dnia wizyty w Houston szef polskiej dyplomacji omówił perspektywy dalszej współpracy w zakresie dostaw amerykańskiego LNG do gazoportu w Świnoujściu. W rozmowach udział wziął również prezes PGNiG Piotr Woźniak. -Dostawy LNG z USA wzmacniają bezpieczeństwo energetyczne regionu, zmniejszając uzależnienie od dominującego dostawcy i przynosząc korzyści dla polskiej i amerykańskiej gospodarki. - powiedział minister Witold Waszczykowski.

Pierwsza dostawa tego surowca do Polski miała miejsce w czerwcu tego roku z należącego do Cheniere terminala Sabine Pass w Luizjanie. Była to także pierwsza dostawa LNG do Europy Środkowo-Wschodniej. W listopadzie br. PGNiG podpisało pięcioletni kontrakt na dostawy LNG z tego samego terminala. W sobotę szef polskiego MSZ w towarzystwie prezesa PGNiG Piotra Woźniaka odwiedzi terminal Sabine Pass.

Rozwój współpracy gospodarczej między Polską a Teksasem był również przedmiotem dyskusji z przedstawicielami teksańskich środowisk biznesowych zrzeszonych w Greater Houston Partnership. Jest to czołowa organizacja biznesowa zrzeszająca 1200 przedsiębiorców, której początki sięgają pierwszej połowy XIX wieku.

Minister Witold Waszczykowski rozmawiał również z zarządem firmy Exxon Mobile.

- Chcielibyśmy rozwinąć współpracę gospodarczą, daleko wyjść poza dziedzinę bezpieczeństwa, która do tej pory dominowała między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Chciałbym też podkreślić, że porozumienie gazowe z USA jest też elementem realizacji naszej geopolitycznej inicjatywy Trójmorza. - powiedział minister Waszczykowski.

W piątek szef polskiego MSZ spotkał się także z burmistrzem Houston Sylvestrem Turnerem. -Równolegle do kontynuacji wysokiej dynamiki kontaktów międzyrządowych, zabiegamy o wzmacnianie relacji na poziomie stanowym. - powiedział minister Waszczykowski. - Liczymy, że otwarcie Konsulatu Generalnego RP w Houston stanie się impulsem do rozwoju jeszcze bliższych relacji z Teksasem. - dodał.

Teksas to druga, po Kalifornii, gospodarka USA z PKB o wartości 1,6 bln USD (odpowiednik 10. gospodarki świata) oraz stan, z którym Polska odnotowuje największą wartość wymiany handlowej (857 mln USD). W ostatnich latach nastąpił ponad dwukrotny wzrost wartości eksportu z Polski do Teksasu, a pierwszym towarem eksportowym.

PAP/OP