Zamknij

Polskie województwa wśród najbiedniejszych regionów Europy

Piotr Drabik
27.02.2019 17:55
Polskie województwa wśród najbiedniejszych regionów Europy. Warszawa wśród najbogatszych
fot. Bartolomiej Pietrzyk/Shutterstock (ilustracyjne)

Trzy polskie województwa znalazły się w gronie najbiedniejszych regionów wśród krajów Unii Europejskiej. Z kolei Warszawa zmieściła się w pierwszej dwudziestce najbogatszych regionów UE z PKB per capita wynoszącym 152 proc. średniej unijnej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Według danych za 2017 rok opublikowanych we wtorek przez Eurostat, zamożność mieszkańców trzech najbiedniejszych polskich regionów wynosi 48 proc. (woj. lubelskie) i 49 proc. (woj. warmińsko-mazurskie i podkarpackie) średniej unijnej.

Jakie są najbiedniejsze regiony w UE?

Pierwsze miejsce w tym niechlubnym zestawieniu zajęła północno-zachodnia Bułgaria. Tutaj PKB per capita wynosi 31 proc. średniej wszystkich państw członkowskich.

Zobacz także

Bułgarskich regionów w zestawieniu 20 najuboższych jest najwięcej, bo aż pięć.

Tylko nieco lepiej sytuacja wygląda jeśli chodzi o Węgry - w dolnej 20 są cztery regiony tego kraju, podobnie jak z Grecji.

Na dole w zestawieniu znalazły się też zamorskie terytoria Francji, takie jak leżąca na Oceanie Indyjskim wyspa Majotta, czy okręgi rumuńskie.

Jaki region UE jest najbogatszy?

Najbardziej zamożnym regionem w całej UE jest stolica Wielkiej Brytanii. Mieszkańcy Londynu wewnętrznego (zachodniej części) w unijnej statystyce są ponad sześciokrotnie bogatsi (626 proc.) niż średnia w całej UE.

Na kolejnych miejscach w tym zestawieniu znalazły się Luksemburg (253 proc.), część stołeczna Irlandii (220 proc.), Hamburg (202 proc.) oraz Bruksela (196 proc.).

Zobacz także

Z miast regionu Europy Środkowo-Wschodniej wyżej niż Warszawa znalazły się Praga (na 7 miejscu z PKB per capita wynoszącym 187 proc. średniej UE) oraz Bratysława (8 miejsce, 179 proc. średniej). Tuż za stolicą Polski znalazł się za to Wiedeń (151 proc. średniej UE).

W samej Polsce poza Warszawą żaden region nie zbliża się nawet do przeciętnego poziomu bogactwa w UE. Najbliżej jest woj. dolnośląskiemu, którego PKB per capita wynosi 77 proc. średniej UE. Na kolejnym miejscu znalazły się woj. wielkopolskie (76 proc.), śląskie (72 proc.) oraz woj. pomorskie (67 proc.).

Z danych Eurostatu wynika, że trzy czwarte populacji krajów UE żyje w regionach, gdzie PKB per capita jest wyższy niż 75 proc. średniej całej Unii. Zaprezentowane przez Europejski Urząd Statystyczny dane dotyczą PKB per capita wyrażonego w parytecie siły nabywczej. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD