Zamknij

Polskie przedsiębiorstwa wchodzą na rynek indyjski

Olga Papiernik
26.12.2017 14:45
Polskie przedsiębiorstwa wchodzą na rynek indyjski
fot. Aman Bhargava on Unsplash

-Ponad 140 polskich przedsiębiorców należy do Zachodniopomorskiej Indyjskiej Izby Gospodarczej. Nowo powołana instytucja będzie współpracowała z najbogatszym stanem w Indiach Maharasztra.- zapowiedział prezes izby Mariusz Łuszczewski.

Prezes to szczeciński restaurator o polsko-indyjskich korzeniach. Poinformował PAP, że w izbie zrzeszone są m.in. firmy transportowe, spożywcze, medyczne, logistyczne oraz informatyczne. W grudniu br. izba uzyskała wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Łuszczewski zaznaczył, że izba będzie współpracowała ze stanem Maharasztra ze stolicą w Mumbaju, skąd pochodzi jego rodzina. -Ambasada Indii w Polsce zaproponowała nam, abyśmy stali się nieformalnymi ambasadorami tego stanu na Pomorzu Zachodnim. Maharasztra to najbogatszy i najbardziej przedsiębiorczy stan w Indiach. - wyjaśnił.

Podkreślił, że Indie liczą 1,3 mld ludzi i mają największą klasę średnią na świecie. -Wejście polskiej firmy na tamten rynek wiąże się z dużym sukcesem. Dzięki naszej izbie przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc w ramach rządowego programu Make In India. Objęte tym programem polskie firmy chcące inwestować w Indiach mają ochronę prawną, ulgi podatkowe, a także ułatwione procedury. - wyliczył Łuszczewski.

Zdaniem prezesa izby dużą szansę na sukces w Indiach ma polska branża spożywcza. Ale nie tylko. -Jeśli chodzi o zachodniopomorskich przedsiębiorców, mamy potwierdzone, że jedna z firm medycznych, która ma opatentowany lek, wejdzie na rynek indyjski. Hindusi zainteresowani są także współpraca z lokalną firmą tworzącą symulatory pojazdów szynowych, w tym pociągów. - dodaje.

Zachodniopomorska Indyjska Izba Gospodarcza współpracuje obecnie z World Trade Center Mumbai oraz Izbą Gospodarczą w New Delhi. -W tym momencie jesteśmy w stanie udostępnić polskim przedsiębiorcom kontakty do ok. 1 mln podmiotów gospodarczych w Indiach. - zaznaczył.

-Indie zainwestowały w Polsce 3 mld dol. , ale Pomorze Zachodnie do tej pory było białą plamą na mapie indyjskich inwestycji. Uzyskaliśmy bardzo silną deklarację ze strony ambasadora Ajay Bisaria, że Indie przeznaczą w 2018 r. 5 mld dol. na polski rynek i głównym kierunkiem inwestycji będzie nasz region. - podkreślił Łuszczewski.

-Zapowiedź polskiego rządu dotyczącą odbudowania przemysłu stoczniowego w Szczecinie mocno wpisuje się w politykę gospodarczą Indii, które są mogą stać się potężnym partnerem jeśli chodzi o branże morską. Widzimy już pierwsze zainteresowania terenem stoczni. Miasto jest również atrakcyjne ze względu na swoją bliskość z granicą niemiecką oraz Berlinem. Do tej pory ten potencjał zauważył to Amazon i Zalando budując w regionie centra logistyczne, teraz czas na indyjskich przedsiębiorców. - oznajmił.

Pytany o najbliższe plany Zachodniopomorskiej Indyjskiej Izby Gospodarczej odpowiedział, że 4 marca 2018 r. część lokalnych przedsiębiorców wezmą udział w polskiej misji gospodarczej w Indiach.

Dodał, że na umocnienie współpracy polsko-indyjską będzie miało otwarcie na początku 2018 r. w Szczecinie konsulatu honorowego Indii. Jak poinformował, stanowisko konsula będzie sprawowała Anita Agnihotri, prywatnie matka Łuszczewskiego.

PAP/Marta Zabłocka/OP